Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Основателите на App Lighthouse: Искаме чужденците да се докоснат до нашата история

Мобилно приложение, разработено от иновативна варненска компания е на път да превърне "невидимите" до този момент местни забележителности във видими. Зад апликацията стоят трима души, двама българи - Иван Димитров, Юлиян Сапунджиев и живеещият от 12 г. във Варна чилиец Даниел Монтиглио. Апликацията за смартфони Lighthouse е напълно безплатна за потребителите и на практика "свежда" информацията за няколко десетки културни, спортни и туристически обекти до джоба на туристите.

- Докъде стигна развитието на вашия проект да "опашете" Варна с бийкъни (beacon), които да разказват истории на туристите, които минават край тях?

И. Д. Развихме се. Това е сигурно. Вече приложението е разработено от Юлиян Сапунджиев и за iOS, освен за Android. Разположихме нашата beacon инфраструктура, за която говорихме миналия път из цяла Варна, за което благодарим на Община Варна за помощта и имаме още много неща, които сме планирали за бъдещето.

- Колко точки имате поставени до момента и къде са, ако не е тайна?

И. Д.  За момента от тази инфраструктура, която е по паметниците и интересните места в града, са 24.

- Какво могат да видят хората, които преминават край тях и които са си изтеглили това ваше безплатно приложение?

И. Д. Могат да получат информация за паметниците, които може би са позабравили или може би даже не ги знаят. Ще получат информация, базова информация за, да кажем, ако е Христо Ботев - кой е той. Ако е Васил Левски или Пантеона - защо е направен този паметник...

- Имате ли статистика, къде минават най-много хора и какво посещават?

И. Д. Това е конфиденциална информация.

Ю. С. Да, имаме някакви данни. Като цяло, имаме наблюдение, че в летния сезон, когато идват новите туристи се засилва потока от хора и съобщенията, които се показват. Ние освен, че искаме да припомним на нашите сънародници за тяхната история, искаме чужденците, които посещават Варна да се докоснат също до нашата история. Всъщност това е едно хубаво нещо, което предлага нашето приложение.

- Да кажем само, че Юлиян Сапунджиев - много добре познат в IT средите не само във Варна, но и в България и човекът, който е направил бийкъните тук на място. Нищо, че технологията съществува отвъд Атлантическия океан вече три години, разработена от гигантите в технологичната сфера, ти си направил тук.

Ю. С. Да, и това е интересното, че разработихме всеки един аспект от цялата инфаструктура за приложението - сървърът, бийкъните, усвоили сме технологията и можем да развиваме за в бъдеще в различни насоки. Имаме интересни идеи - не само да работи на батерия, но и със слънчева енергия...различни такива иновации да вкараме от наша страна.

- Разбирам, че ще надграждате проекта. Даниел ли е човекът, който събира информацията?

Д.М. Здравей, Доротея! Все още да. Благодаря на всички, които през нашата фейсбук страница  дават препоръки за места, които да включим към нашата инфраструктура. Започнахме да изграждаме такава и за София, и Бургас. Работим и по версия 2.0 на апликацията, която ще е още по-интересна. Има много интересни неща, които не са виждани и показвани никъде, но няма да разкривам засега с какво ще разполага тази версия.

- Това ще е отново версия за телефон или?

Д. М. За телефон.

- Успявате ли да направите  всички тези иновации и едновременно с това да продължите да работите по първоначалната идея, да слагате бийкъни, да изграждате маршрути...?

Д. М. Да, точно това правим - включваме нови места постоянно, включваме нови градове...Стъпка по стъпка ще реализираме всичко.

- Все пак, да кажем къде има сложени от вашите устройства и къде хората могат да намерят информация?

И. Д. Хората могат да се инсталират приложението първо на телефона, след което, ако се разходят по цялата алея или ако се започне от Станчовата алея до Възрожденската такава, до слънчевия часовник в Морската градина във Варна, ще получат съобщения през около може би двайсетина метра за определени паметници.

- Какво ще вкарате още като информация? Къде да очакваме в скоро време да сложите точки?

И. Д. Много ще е хубаво, ако успеем да продължим с информация за спирките на автобусите, т.е. бихме искали да обвържем по-голямата част от тях.

Ю. С. Спортните съоръжения също. Имаме и такъв проект.

- Тоест, планирате спирките във Варна най-после да проговорят на език, различен от българския?

И. Д. Няма да е лошо. Те и без това в момента много не говорят. Да си чужденец в България е трудно. Все още сме малко националисти, но нещата трябва малко да се погледат от туристическа гледна точка. Да започнем всъщност да работим за туриста, а не за нашето Его.

- Има ли българи които правят интерес към нещата, които вие правите?

И. Д. Да, има. Коментарите към нас са предимно позитивни. На хората им харесва това, че успяваме да разкажем историята на България по различен начин.

Ю. С. Самият обхват на устройствата е доста голям и могат да достигнат хората на 200 м. в даден район и ние всъщност искаме да обхванем възможно най-интересните неща, а потребителят да не е претоварен  с много информация.

- Кой е източникът ви на информация?

Д. М. По принцип от официалния туристически гид на Варна - http://visit.varna.bg/, от wikipedia и различни културни сайтове. Правим проучване, за да преценим каква информация да включим.

Целият разговор с Иван Димитров, Даниел Монтиглио и Юлиан Сапунджиев може да чуете в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30

Blackie Lawless (W.A.S.P.): Интернет обезцени музиката

Интервю с Blackie Lawless (W.A.S.P.) MANOWAR, W.A.S.P. и Alice Cooper са големите хедлайнъри на традиционния вече „Midalidare – Rock In The Wine Valley“. Тази година датите на фестивала са 11 – 13 юли. Мястото – отново малкото средногорско селце Могилово. Във втората вечер (12 юли) Blackie Lawless и W.A.S.P. ще изпълнят целия дебютен..

публикувано на 10.07.25 в 07:32

Емануела Ковач с първа самостоятелна изложба във Варна

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. „Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча..

публикувано на 09.07.25 в 08:35

Кристиян Милатинов: Привлича ме енергията и автентичността на Централна Америка

От нещо ако те е страх, направи го! С това мото Кристиян преодолява много препятствия в своите пътувания и не крие  пристрастията си към Централна Америка. Уникално кафе, специфична храна, разнообразие от подправки - това са част от причините да се потопим в тропическия климат на Гватемала.  Освен физическите предизвикателства Кристиян опитва да..

публикувано на 08.07.25 в 08:20