Българин майстор-готвач патентова родно саламурено сирене с трюфели. Бутиковото кулинарно изкушение представяме в интервюто на Даниела Стойнова с шеф-готвач Станимир Радичев.
Не е ли твърде луксозно за българския пазар сирене с трюфели – веднага си представяме Франция и много високи цени?
Не, не е луксозно, но е нещо много различно все пак.
Вие как започнахте, как решихте с това да се занимавате и къде ги отглеждате тези трюфели?
Аз не ги отглеждам трюфелите. Обикновено като ме питат казвам, че ги ловя на портфейл. Трюфелите ги купувам. Аз съм готвач и преди три години измислих това сирене. Сега вече го произвеждам в една голяма фабрика.
Какво сирене е?
Те са български сирена с трюфели – има краве и козе сирене. Има и едно различно, което е овче с манатарки.
И как става – нарязвате на ситно... Каква е технологията?
Има една голяма сумичка, която трябва да дадете, за да ви кажа
Не, питам ви в смисъл дали се следват някакви чуждестранни рецепти или е българска
Напълно моя си е рецептата, патентована е. Има официален патент вече.
Това означава ли, че изнасяте за европейския, за световния пазар?
Не още, не се изнася, само тук в България. По принцип цялата рецепта със саламурени сирена е моя.
А къде най-вече са популярни такива сирена – в Европа и по света?
О, саламурени няма никъде. Аз иначе нямаше как да имам патент.
А какви са техните?
Тип „Камамбер“, тип „Гауда“ с трюфели. Италианците имат доста, и французите имат даже колбаси с трюфели, но саламурено няма никъде в света.
Значи вашата рецепта е уникална?
Да уникална е. Костваше ми две години и няколко месеца да ми излезе патента
Къде пласирате сега това сирене?
Основно в ресторанти и малки бутикови магазинчета, защото за големите вериги е мъничко моето производство – за миналата година е два тона, а по предната година – един.
В какви разфасовки ги продавате?
По 200 грама са пакетчетата и 10-12 лв излиза едно пакетче
Е, то не е за закуска всяка сутрин
О, то е много силно. Едно пакетче от 200 грама може спокойно да стигне за цяла вечер на четири човека
Като мезе за вино?
Като мезе за вино е уникално и те кара да пиеш все повече вино.
Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..