До 7-ми октомври във Варна се провежда 35-тият фестивал на българския игрален филм „Златната роза”.
В конкурса на тазгодишното издание участват общо 43 пълнометражни и късометражни игрални филма от последната година. 17 са новите пълнометражни филми, които ще се състезават за: голямата награда “Златна роза”, наградата на Варна и още 6 награди за режисьор, сценарист, оператор, мъжка и женска роля, както и награда за пълнометражен дебют.
В журито за късометражни филми са д-р Геновева Димитрова, Димитър Коцев-Шошо и Мартина Вачкова.
Душата иска разговор, кафето е само повод, казва Елиф Шафак.
Разговорът се получава, когато събеседникът е открит - в буквален и преносен смисъл.
Тя е голямата Марта Вачкова, ама не е толкова голяма колкото ни я показва екранът. По-хубава е на живо, по-нежна и много естествена. Огромността й идва от сърцето, което намира във всеки миг и всяка среща вдъхновение.
Открих я на фестивала "Златната роза", докато я зърнах и изчезна. Зад една колона, където се лакираше. Не, не с ярък розов лак, а с нещо може би в телесната гама. Не запомних цвета на лака. Впечатли ме харизмата на очите, будният жив поглед, ведростта на лицето без капчица грим. Сякаш се виждах със стара приятелка, така се чувствах, а седях срещу Мартина Вачкова! Заслугата за тази хармония е изцяло нейна. Благодаря й за приятния разговор!
Марта Вачкова към момента няма право да анализира и коментира късометражните ленти. Обаче сподели за това какви роли харесва и говори за пълнометражния филм, който й е направил най-силно впечатление:
-"Уестърн". Така се казва. Това е филм без нито един професионален актьор, което направо ме натъжава, защото ако всички режисьори решат да правят такива филми и видят, че непрофесионалните, натурчиците както им казваме, могат да вършат такава перфектна работа, както в този случай на "Уестърн" , ние актьорите няма да имаме работа. Прелестен филм. Брилянтно подреден. Деликатен, със сълзи изваждат душата ми тези обикновени хора, които без суета присъстват във филма и разказват историята.
-Вие също сте необикновена и едновременно обикновена. Как го постигате този ефект: велика актриса и земна жена?
-Да. Баща ми имаше една приказка: казваше-да бъдеш нормален човек. Тази дума се е забила в съзнанието ми. Може да си необикновен актьор, но нормален човек.
-А как влизате толкова добре в роля, така че в нея изглеждате естествено като че ли не играете?
-То това е. Това е моят вкус. Има други много маниерни актьори. Дори и тук имаше такъв филм, всички са непрестанно в някаква поза, нещо изобразяват. Това не е моят вкус. Аз съм привърженик на превъплъщението. На вярата докрай. Всички да повярват, че това наистина си ти.
Цялото интервю на Ваня Славова с Мартина Вачкова може да чуете в звуковия файл:
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..
Интервю с Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY) DARK TRANQUILLITY, заедно с AT THE GATES и IN FLAMES поставиха началото на т.нар. шведска мелодична дет метъл сцена в началото на 90-те години на миналия век. На 25 април DARK TRANQUILLITY отново ще свирят в България със специални гости MOONSPELL. Съпорт са HIRAES. DARK TRANQUILLITY и MOONSPELL вече..
Интервю с Fernando Ribeiro (MOONSPELL) 25 април е датата, на която ще бъде поредният концерт, организиран от „BGTSC“. Той е част от турнето на DARK TRANQUILLITY „Endtime Signals Tour“. Заедно с пионерите на шведския мелодичен дет метъл у нас идват специалните гости MOONSPELL и съпорта HIRAES. Със съдействието на организаторите лидерът..
Доколко устойчиви могат да бъдат партньорските взаимоотношения при възникването на трудности и способни ли са двама души да поставят личния си интерес на заден план в името на това, да съхранят връзката си? Този и други вълнуващи въпроси задава новият български късометражен филм “Сън или не”, който ще направи своята премиера на 27 април във..
Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..