Третият етап от традиционната акция „Зима” започва на 21 ноември и ще продължи до края на месеца. Той ще протече под мотото„Безопасно шофиране през зимата”.
Дейностите на пътните полицаи ще бъдат насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и на осветителните им системи, както и над поведението на водачите.
Както в рамките на предходните два етапа, така и по време на този ще бъде отбелязан тематичен ден без жертви. 22 ноември е обявен за Ден без водачи и пътници на моторни превозни средства -жертви на пътя.
Според данните на пътна полиция, от началото на месец ноември на територията на област Варна са настъпили общо 149 пътно-транспортни произшествия, от които 33 са катастрофите с пострадали – 41 ранени. За периода няма загинали при ПТП жители на област Варна. Сравнявайки със същия период на 2016 г., броят на тежките ПТП е 43, 2 са загинали, а 55 са били ранени.
Пътна полиция се обръща към всички участници в движението по пътищата с апел да бъдат внимателни и отговорни към себе си и към останалите на пътя.
ПРЕПОРЪКИ КЪМ ВОДАЧИТЕ
1) НЕ ПЕСТЕТЕ СРЕДСТВА ЗА ПЪЛНАТА ИЗПРАВНОСТ НА АВТОМОБИЛА ПРЕЗ ЗИМАТА!
Погрижете се за осветителната система на своя автомобил; осигурете си подходящи за сезона гуми; прегледайте амортисьорите, акумулатора и спирачната течност; подменете остарелите и втвърдени пера на чистачките, снабдете се с вериги за сняг и лопата; проверете изправността на отоплението и на устройството за измиване на предното стъкло; проверете концентрацията на антифриза в охладителната система.
Помнете, чеот стабилността на автомобила на пътя зависят вашият живот и животът на хората, които возите и срещате по пътя си!
2) ДВИЖЕТЕ СЕ С РАЗУМНА СКОРОСТ!
Препоръчително е да изберете такава скорост, която да ви позволи да реагирате и спрете, без да губите контрол над автомобила в осветяваната от фаровете зона! Бъдете в очакване пред вас на платното да се намират: пешеходец, колоездач без светлоотразителна жилетка, каруца.
Помнете, че трудно видими обекти може да срещнете не само в населените места, а и по пътищата между тях.
Преди разминаване с насрещни автомобили непременно намалете скоростта до момента на разминаването и даже малко след него. Само с такова „презастраховане” ще си осигурите необходимата безопасност при намалената видимост.
3) БЪДЕТЕ НАЩРЕК В „ТЪМНАТА ЗОНА”!
При превключване от дълги на къси светлини преди разминаване с насрещен автомобил намалете скоростта, попадате в т.нар. „ТЪМНА ЗОНА” - видимостта е на съвсем късо разстояние пред автомобила.
Помнете, че Е ВЪЗМОЖНО именно в тази зона да се движи човек, каруца или да има неправилно спрял, аварирал или несигнализиран автомобил ида изпаднете в критична ситуация или пътна злополука.
4) ПРЕМИНАВАЙТЕ БАВНО И ПРЕДПАЗЛИВО ПОКРАЙ СПИРКИТЕ НА МАСОВИЯ ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ!
Това са едни от местата с концентрация на злополуки с пешеходци. Край спирките на автобуси, тролейбуси и трамваи е най-голяма вероятността пред вашия автомобил внезапно да се появи забързан или тичащ пешеходец.
Препоръчително е да намалите скоростта и максимално да увеличите страничната дистанция от заобикаляния от Вас спрял автобус, тролейбус или трамвай.
5) ОЧАКВАЙТЕ ВНЕЗАПНИ ДЕЙСТВИЯ НА ВЪЗРАСТНИ ПЕШЕХОДЦИ И ДЕЦА! БЪДЕТЕ В ГОТОВНОСТ ДА ПРЕДПАЗИТЕ ПЪРЗАЛЯЩИ СЕ ПО УЛИЦАТА ДЕЦА!
Не забравяйте, че децата и възрастните хора често навлизат внезапно на пешеходните пътеки, като не са преценили реално скоростта на приближаващия автомобил и възможността на водача да спре.
Помнете, че те всеки момент биха могли да се подхлъзнат и да попаднат пред автомобила.
Прогнозирайте внезапните действия на възрастните и децата, движете се със скорост, гарантираща избягването на всякакъв риск.
6) ПРИ ДЪЖД ОЧАКВАЙТЕ НАВОДНЕНО ПЛАТНО И АКВАПЛАНИНГИ!
Помнете, че аквапланинг се появява при много вода на пътя, движение с висока скорост и изтрити грайфери на гумите.
Препоръчително е да предотвратите попадането в аквпланинг, като проверявате често налягането на гумите, износването им, дълбочината на протекторите и като управлявате автомобила си по-бавно и внимателно.
7) ПРЕДВИЖДАЙТЕ ПОПАДАНЕТО В ХЛЪЗГАВИ УЧАСТЪЦИ!
В късна есен сутрин много участъци от пътищата се покриват със слана или скреж. В районите около водните басейни може изведнъж да попаднете в мъгла. Помнете, че при общо сух път настилката на мостове е възможно да бъде покрита с тънък и трудно забележим лед.
Движете се предпазливо! Намалете скоростта, а след като навлезете в хлъзгав участък използвайте за тази цел двигателя! Увеличете значително дистанцията от автомобила пред вас и не предприемайте изпреварвания.
8) НЕ ПОТЕГЛЯЙТЕ НА ПЪТ ПРИ ПРОГНОЗА ЗА УСЛОЖНЯВАНЕ НА ВРЕМЕТО И ОБИЛНИ СНЕГОВАЛЕЖИ! НЕ ОБРАЗУВАЙТЕ ЗАДРЪСТВАНИЯ ЗАРАДИ НЕТЪРПЕЛИВОСТ И САМОНАДЕЯНОСТ!
През зимата трябва да се тръгва на път с пълен резервоар, с топли дрехи, храна и вода за всички в автомобила.
Ако се предвиждат обилни снеговалежи, ако автомобилът ви не е добре подготвен за зимни пътувания, както и ако вашият опит зад волана при зимни условия е недостатъчен и нямате резервен по-опитен водач, по-добре е да отложите пътуването, ако то не е крайно наложително!
Ако автомобилът закъса или се повреди, пътниците не трябва да излизат и да се движат около него, защото рискуват да бъдат блъснати от преминаващ автомобил.
Ако застигнете дълга неподвижна автомобилна колона, не проявявайте нетърпение и чакайте като останалите, докато движението се нормализира.
При образували се колони на магистралите, не навлизайте и не спирайте в аварийните ленти – така блокирате достъпа на автомобили на полицията, пътните служби и Спешна помощ.
9) БЪДЕТЕ ПРЕДПАЗЛИВИ НА СЕВЕРНИТЕ СКЛОНОВЕ!
Когато при отрицателни температури управлявате автомобил по суха настилка, не се стремете към максимално разрешената скорост На северен склон, в гориста местност или на сенчест участък може да навлезете върху заледена настилка. Там снегът и ледът се запазват много по-дълго.
При попадане върху лед запазете самообладание и плавно намалете скоростта с помощта на двигателя, при включена предавка.
ПРЕДИ ВСЯКО ЗИМНО ПЪТУВАНЕ СЕ ОСВЕДОМЕТЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗА ПРОГНОЗАТА ЗА ВРЕМЕТО И СЛЕДЕТЕ ИНФОРМАЦИЯТА ЗА ПЪТНАТА ОБСТАНОВКА!
77-годишна жена е починала днес на Южния плаж във Варна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Сигналът за инцидента е подаден около 9.30 часа По първоначална информация жената се е удавила. Самоличността ѝ е установена.
Най-засегнатата страна от пожари за 2024-2025 година в Европейския съюз е България, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. През последните две години нашата страна отчита тревожна тенденция: 38 000 кв. м са обхванати от пожари, а щетите се изчисляват на над 2,5 млн. евро. Да пазим природата означава да пазим дома си,..
В събота се очаква да бъде пикът на горещата вълна. Националният институт по метеорология и хидрология вече издаде червен код за опасно време в 12 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Благоевград. Там дневните температури ще прехвърлят 41 градуса. Средно за страната..
Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията. Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..
Близо 400 кг марихуана са задържани при специализирана операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", съобщава БНР. Акцията е проведена под ръководството на Окръжната прокуратура в Сливен. Количеството е открито в микробус и склад,
Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще отплава за поредната експедиция до Антарктида в началото на ноември, а на борда се очаква да присъстват държавният глава Румен Радев и Негово Светейшество Патриарх Даниил. Това съобщи във Варна проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския антарктически институт , преди началото на..
Балчик определено се свлича и затова е подготвен видеоматериал, който да послужи пред държавните органи за подпомагане. Такава е констатацията на комисията, която направи оглед на свлачищата на 18 юли. В нея влизат специалисти на Община Балчик, Геозащита – Варна, ВиК и Пожарна безопасност и защита на населението, уточни заместник – кметът по..