Кампанията за събиране на запазени вещи, снимки и униформи от наследници на членове на един от първите осем полка в Българската армия - "Осми Приморски полк", започват от едноименния клуб „Осми приморски пехотен полк”.
Целта е обособяването на кът на славата на приморци в някой от варненските музеи. Засега вариантите са или в Музея за нова и най-нова история на Варна или в Регионалния исторически музей. Амбицията на членовете на клуба е направят представителна част, в която участниците да са облечени в униформите на Осми приморски пехотен полк през Балканските войни.
Повече за това разказва един от членовете на клуба, Момчил Кръстев:
Има ли яснота вече къде ще бъде?
- За момента се коментира да бъде на едно от двете места. Самата експозиция има нужда от съратници. Осми Приморски пехотен полк от момента на създаването си през 1884 г. до 1947 г., когато е разсформирован, е извървял много дълъг и славен път. Участвал е във всички войни и е помогнал за освобождаването на Добрич. През целия този период от време във Варна са живели доста деца, наследници и в момента внуци и правнуци на войници и офицери от този полк.
Всъщност, призивът ви е именно към тях?
- Да. За да направим една добра експозиция и вообще представяне на полка следва да съберем спомени, снимки, материали, обща информация. Не само да имаме булевард "Осми Приморски полк".
Работим заедно с групата "Стара Варна"...
Която има facebook страница и където могат да се намерят безкрайно много снимки от Варна.
- Проверявах, че са над 20 хиляди членове на тази страница. Има снимки на Варна, но по-доброто като информация е, че към всяка снимка има история, която е публикувана за това кое е, къде е, как се е казвало.
Само старите варненци знаят къде са били маслобойните или къде е била памучната фабрика, или къде е било и как е изглеждало първото пристанище.
Или къде е бил нос Варна. Ясни ли са как са изглеждали униформите?
- Да, униформите са се сменяли няколко пъти. Ние имаме проект да създадем представителна част, в която участниците да са облечени в униформите от Балканската война от 1912 г. и тази част да участва във всички представителни мероприятия на община Варна.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Информация за кампанията, както и връзка с клуба може да откриете тук.
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..