Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Кръстев: Набираме вещи, снимки и униформи на войните от "Осми Приморски полк"

Момчил Кръстев (вторият вляво), заедно с членове на клуб "Осми Приморски пехотен полк")

Кампанията за събиране на запазени вещи, снимки и униформи от наследници на членове на един от първите осем полка в Българската армия - "Осми Приморски полк", започват от едноименния клуб „Осми приморски пехотен полк”.

Целта е обособяването на кът на славата на приморци в някой от варненските музеи. Засега вариантите са или в Музея за нова и най-нова история на Варна или в Регионалния исторически музей. Амбицията на членовете на клуба е направят представителна част, в която участниците да са облечени в униформите на Осми приморски пехотен полк през Балканските войни.

Повече за това разказва един от членовете на клуба, Момчил Кръстев:


Има ли яснота вече къде ще бъде?

- За момента се коментира да бъде на едно от двете места. Самата експозиция има нужда от съратници. Осми Приморски пехотен полк от момента на създаването си през 1884 г. до 1947 г., когато е разсформирован, е извървял много дълъг и славен път. Участвал е във всички войни и е помогнал за освобождаването на Добрич. През целия този период от време във Варна са живели доста деца, наследници и в момента внуци и правнуци на войници и офицери от този полк.

Всъщност, призивът ви е именно към тях?

- Да. За да направим една добра експозиция и вообще представяне на полка следва да съберем спомени, снимки, материали, обща информация. Не само да имаме булевард "Осми Приморски полк".

Работим заедно с групата "Стара Варна"...

Която има facebook страница и където могат да се намерят безкрайно много снимки от Варна.

- Проверявах, че са над 20 хиляди членове на тази страница. Има снимки на Варна, но по-доброто като информация е, че към всяка снимка има история, която е публикувана за това кое е, къде е, как се е казвало.

Само старите варненци знаят къде са били маслобойните или къде е била памучната фабрика, или къде е било и как е изглеждало първото пристанище.

Или къде е бил нос Варна. Ясни ли са как са изглеждали униформите?

- Да, униформите са се сменяли няколко пъти. Ние имаме проект да създадем представителна част, в която участниците да са облечени в униформите от Балканската война от 1912 г. и тази част да участва във всички представителни мероприятия на община Варна.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:


Информация за кампанията, както и връзка с клуба може да откриете тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30