Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлин Петков, директор на МГ Варна: Дигитализацията ще позволи да учиш гимназия онлайн

| обновено на 03.01.18 в 11:51
Петков - в средата, при откриването на новата спортна зала на гимназията.

От учебната 2018/19 г. всички училища ще трябва да имат електронни дневници, а родителите ще могат да следят почти в реално време как протича учебния процес на децата им. Изискванията са заложени в новия образователен закон. Пак според него, освен електронните дневници, до 2020 г. в електронен вариант трябва да преминат всички документи в училище, включително и ученическите досиета. Замисълът е да бъде създадена национална електронна система за всички училища, в която профили ще имат учители, директори и ученици, а родителите в реално време ще могат да следят успеха на децата си и поведението им в училище.

Една от платформите, с която вече работи МГ "Д-р Петър Берон" във Варна е Shkolo.bg.

Как се работи с подобна система и къде са предизвикателствата пред дигитализацията на образованието обяснява директорът на МГ Павлин Петков.

Павлин Петков е и председател на Сдружение на директорите на математическите гимназии в България и заместник-председател на Съюза на математиците в България. Участва активно в разработването на образователни политики и реализира пилотни за страната проекти. От близо година варненската математическа гимназия е и в списъка на иновативните училища.

Сред амбицииите на екипа на варненската гимназия е дигитализацията на средното образование да доведе до момента, в който всички ресурси от обучението да бъдат достъпни онлайн от всяка точка на света и да позволят на всеки, без значение от възрастта, да слушат курсовете на МГ "Д-р Петър Берон". В момента по подобен начин работят редица български, и не само, университети, макар и предимно в магистърската степен на образование.


Как стигнахте до точно тази платформа?
- Това е все едно да сравнявате счетоводни продукти. Те всички са еднакви.

Колко са в такъв случай платформите, които предлагат електронни дневници за образованието?
- Четири - пет са тези, към които се групират училищата. Няма какво да се крием, в рамките на този все още незадължителен период за въвеждането им, те се борят за пазар.

Вие сте сигурен пазар...
- Да, сигурен пазар. И голям. Много е интересен въпроса, когато стане задължително използването на подобни услуги, дали Министерството на образованието целево ще го финансира или всяко училище ще си плаща от сегашния бюджет. Ако трябва да се плаща от делегираните бюджети, това не е добре. Не е добре, защото целевата издръжка на един ученик е базирана на обезпечаването на учебния план. Той не обезпечава електронни услуги.

След като от учебната 2018 г. дигитализацията става задължителна, това означава ли, че във вашата система ще качите учебните материали и така ще облекчите раниците на учениците си?
- Нещата ще стават едно по едно. В началото, заедно с електронния дневник ще бъде наличен и хартиения. Ще вървят успоредно, за да бъдем застраховани от сривове или хакване.


Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:

Само преди броени месеци в МГ Варна беше открита нова спортна зала. Тук може да видите как изглежда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58