Натискът върху трите партии, които водят разговори за начало на коалиционни преговори в Германия, е огромен. Затова ще се стигне до подновяването на голямата коалиция между Християндемократическия съюз, Християнсоциалния съюз и Социалдемократическата партия. Това прогнозира в интервю за предаването "Събота 150" проф. Торстен Фаас от Свободния университет в Берлин:
Всичко е в ръцете на социалдемократите. Ако те склонят на коалиционни преговори, нещата ще се развият бързо, и през март – април може да имаме нов кабинет.
Ситуацията е сложна, но председателите на трите партии знаят това добре, защото от изходите на преговорите зависи тяхното бъдеще, посочи той и добави: Различията са наистина съществени. Християнсоциалният съюз има съкрушителен резултат от парламентарните избори - по-малко от 40%. За всяка друга партия този резултат може да е чудесен, но не и за Баварската партия, която е хегемон в провинцията. Към това трябва да добавим, че в дясното политическо пространство и в Бавария се наложи крайнодясната алтернатива за Германия, което е силно притеснително, а от гледна точка на ХСС - това очевидно оправдава и заемането на още по-крайна позиция.
Самият факт, че обсъждаме различни модели на управление, които са непознати след военната история на Германия, вече говори за това, че се намираме в извънредна и непозната ситуация след изборите, смята проф. Фаас: На дневен ред остава правителство на малцинството, въпреки че Меркел отхвърли и този вариант. Според мен Германия е изправена пред две възможности - или много голяма коалиция, или нови избори.
По думите му политическото бъдеще на Ангела Меркел е застрашено: Тя вече не е онзи неоспорим лидер, не е толкова убедителна, колкото беше само до преди няколко месеца.
Цялото интервю чуете в звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..