Вече четири години малки, големи и още по-големи момичета и момчета внимателно се оглеждат отваряйки гардеробите си. Така и трябва, защото там живеят малките, пухкави същества-мотовете от книгите на детската писателка Радостина Николова. Те са необикновени, забавни сладури, които сменят цветовете си според дрехите, които висят по закачалките, и настроението на хората. Невидими са и се показват само на онези, на които имат доверие. Мотовете завладяха сърцата на българските читатели и скоро ще направят това и с децата в Китай. Очаква се книжките да бъдат на пазара в азиатската страна през пролетта на 2018 г. в общ тираж от 25 000 екземпляра. Издателската къща “Аврора” закупила правата за издаване и разпространение на трилогията “Приключенията на мотовете” на територията на Китай е основана през 1985 г. е носител на Националната награда за добри практики в книгоиздаването, връчвана от китайската Държавна администрация за преса, книгоиздаване, радио, кино и телевизия (SAPPRFT). Специализирана е в издаването на художествена и образователна литература за деца и юноши. Част от книгите на издателската къща са отличени с Националната книжна награда на Китай, Китайската награда за изключителност в книгоиздаването, наградата за детска литература “Бин Син” и др.
Вяра Николаева разговаря с Радостина Николова:
- Мислила ли си някога, че ще станеш детска писателка?
-Никога не съм мечтала да ставам детска писателка. Мечтала съм за всичко друго, но не и за това. Аз съм онлайн маркетинг специалист по професия, но сега съм се фокусирала изцяло върху писането.
- Как са се появиха мотовете? Как започна тяхната история?
Първоначалната идея за създаването на мотовете идва от съпруга ми Андрей. Именно той вдъхна живот на измислените герои. Една вечер преди да си легнем ми спомена за тях. Аз го попитах, какво е това мотове, а той ми обясни, че са едни същества, които живеят вкъщи. И ми разказа история с тях. Разбрах, че са необикновени, че обитават гардеробите от хиляди години, че сменят цветовете си според дрехите, които висят по закачалките, и настроението на хората. Невидими са и се показват само на онези, на които имат доверие. После Андрей ме попита, дали не съм ги виждала и аз му казах, че не съм. Ние много обичаме да си правим изненади и аз от своя страна се изкуших да напиша на лист хартия тази небивала история да малките същества, която той ми разказа. После ни се видя интересно и решихме да продължим с историите.
- Всяка приказна история носи послание. Какво е посланието което се крие между кориците на трилогията "Приключенията на мотовете"?
- Забързани, потънали в динамкита на днешния живот, в зависимостта си от технологиите често не си даваме сметка, че не ни остава време да се радваме на малките неща - на слънчевите лъчи, на усмивките на децата си... Мотовете ни помагат да се поспрем за миг и да усетим красотата на света. Те ни идват на помощ. Със своите малки щипчици вместо лапички, мотовете прерязват кабелите на телевизорите, лаптопите, компютрите, мобилните джаджи и т.н., за да напомнят на децата и техните родители, че съществуват много по-значими, ценни и истински неща, които ни дават много повече от технологиите. Не, че технологиите не са важни...Безспорно имаме нужда от тях, но не трябва да забравяме кой на кого служи.
- Илюстрациите са на Мелина-Елина Бондокова е аниматор. Един от основателите на Студио за анимация "Павилион". За дългите години практика е успяла да установи авторитетно име в чужбина и България като илюстратор на книги и комикси. Някои от многото й късометражни анимационни филми са взимали участие на различни фестивали у нас, в Румъния, Италия, и Великобритания.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..