Рециклирани леки отпадъци, като пластмаса и найлон, ще се използват в нова строителна технология, която до средата на лятото ще се прилага във Варна. Новият екопродукт е разработен на базата на използвания от няколко години нитробетон. С тази технология ще се строят пасивни къщи, в пъти по-евтини от сегашната.
Новата технология в строителството подобрява термоизолацията на сградите, които издържат повече на пожари и са по-леки, при това и по-евтини. Това твърди ядрен физик, разработил ноу-хауто. Румен Стоянов е учил в Москва, бил е преподавател в Техническия университет – София, а в момента се занимава с частен бизнес.
Роденият в Плевен учен е автор на патента за топлите дрожди, с тях се прави кисело мляко по цял свят.
Румен Стоянов твърди, че химикалите са безвредни и показва ръцете си, с които почти всеки ден прави демонстрации и не ползва ръкавици. По неговите изчисления едно такова строителство е със 110 процента ефективност на пасивна сграда. Това е постройка с висока степен на жилищен комфорт при изключително ниска консумация на енергия. Името „пасивна“ се дължи на факта, че сградата няма нужда от активни отоплителни и охладителни системи. В Добрич скоро ще започне работа предприятие за производство на панели за бързо строителство.
Новата технология се използва в Испания, стартира предприятие в Италия, държавна фирма в Турция използва българското изобретение, интерес към него има в Русия и Япония, тъй като строителните материали имат по-високи показатели на издръжливост при земетресение от старите познати конструкции. Подобни изследвания вече са направени в университет в Токио.
Какво е новото ? – отговор от интервю на Габриела Гаврилова с автора на откритието Румен СТОЯНОВ за Радио Варна
Ноу-хауто е, че за пръв път в бетонова смес се въвежда азот, който е 3-4 пъти обема на структурата, което води до по-добри показатели, което бие познатите схеми за строителство...
Аз не споделям нито формулите, нито технологията за получаването на тези химикали и полимери, с които се работи... Има много опита за кражба на интелектуална собственост и затова аз няма да го патентовам, то ще остане в главата ми....
Страхувате се да не откраднат идеята?
А, те се опитваха много пъти. И то не идеята. Опитваха се да крадат и технологията, и начините за получаване на самата химия, даже и самата химия....
Откъде идва първоначалният продукт?
Това са химикали, които се произвеждат под мое ръководство и няма как да бъдат възпроизведени, ако някой не успее да се „докопа” до технологията...
Какви изследвания за безопасност са направени на Вашето изобретение?
Материалите имат всички необходими документи. Те са абсолютно безопасни за човек. И аз, и останалите членове на екипа, когато правим демонстрации, ние не използваме никакви защитни средства....Вие виждате ръцете ми, те изглеждат като на пианист...
Химикалите са абсолютно безвредни...
Къде се използва Вашата технология?
В момента се работи в Испания, стартира предприятие в Италия, произвежда се в Турция....Има интерес и от Русия....
А в България?
Както винаги – първо е в чужбина, и след това тук.... И то не защото аз не искам, но такава е конюктурата... Има няколко фирми, които работят с този продукт.
Във Варна ние започваме производство на екобетон. Той е на основата на нитробетона, но в него ще се рециклират отпадъчни материали. Идеята е отпадъците да се използват повторно. Тестовете започнаха още през 2013 година в немска лаборатория.
Направени са анализи за рисков фактор към средата, за безопасност на веществата в екобетона....
Новият екобетон съдържа леки отпадни елементи, които трудно се разпадат в природата – пластмаса, найлони, отпадъци от индустрията.... Полимерът ги запечатва в нитробетона ...
Кога започвате?
Новият бетон все още се тества, но предполагам, че до лятото на тази година вече ще е факт...Започва производство на нов екопродукт за строителството и това ще бъде във Варна.
В Добрич скоро ще започне работа предприятие за производство на панели за бързо строителство. Подобно предприятие има в Турция и такива сгради се редят като конструктор....Компанията там е държавна, тя няма да заобикаля законодателството на страната.
Нитробетонът и екобетонът са пластични и са по-издръжливи и на земетресение. Това се доказва и в чуждестранни лаборатории. Правят се изпитания в Испания и Италия, започват изпитания в Корея. През март се очаква да има преговори с Япония....
Целта е българинът да има по-евтино комфортно жилище....
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..