Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости в село Новаково

15
Село Новаково

В България има две села, които носят името Новаково. Едното е край Асеновград, Пловдивско – в подножието на мистичните Родопи. Другото село със същото име се намира в община Аксаково, Варненска област. Където за съжаление, макар и близо до големия град, постоянното население наброява едва 50 души. Основно пенсионери. Според кметския наместник Марияна Димитрова младите се завръщат.

„Лятото се увеличава населението, защото има много хора, които си идват през този сезон, за да използват хубавата природа, тишината и спокойствието, което го няма в големия град.”


Кметството и читалището в село Новаково


Независимо, че в Новаково живеят постоянно 50 души, в селото си имат обновена сграда на кметството, която навремето е била огласяна от детски смях, защото в нея е било местното училище, построено с труда на местните през 1949 година. След промените младите бягат, деца не остават, училището е затворено. Преди време сградата е обновено с помощта на община Аксаково. В другият й край е разположено читалището, което носи името на село Новаково, разказва Станка Илиева, която е организатор читалищна дейност.

"Преди може да е имало читалище, но нямаше никакви документи. От 2007 имаме читалище, което се казва "Новаково 2007".






Изглежда, че в селото всичко е ново – читалището е ново, църквата е нова, вдигната е през 2000 година с дарения и помощ от Варненската и Великопреславска митрополия. Два пъти в месеца има литургии. Нов е и магазинът в селото. Придобивка, която облекчава живота на всички, защото преди време жителите на Новаково са пътували до Долище, за да си купят хляб. На път към новооткрития магазин срещам Борислав Маринов, който е много доволен, че не трябва да пътува до съседните села, за да пазарува.

„Пазарувахме в Долище. И всичко ми излизаше двойно с колата, като отивам до там и обратно.”


Станка Илиева, Димитричка Чемширова и Марияна Димитрова


В село Новаково имат и проблеми за решаване. Първо – с недостига, понякога, на питейна вода, и второ – с транспорта до селото. Кметският наместник Марияна Димитрова споделя, че ще търси помощ община Аксаково.

"То не може, където има живи хора да няма проблеми. Водата понякога не достига, както и нямаме достатъчно автобуси."







Всеки четвъртък жените се събират в читалището, а мъжете, изглежда, имат по-важна работа. Стоян Костов е един от малцината жители на Новаково, избрал да продължи живота си далече от големия град. Над 40 години е работил като шофьор на пристанище Варна.


Котки

В читалището в Новаково, между другото, си имат и малка библиотека. Възрастните четат. Но книгите са стари, а за нови – пари няма. Така че, ако се чудите какво да правите книгите, които имате, не ги изхвърляйте, както преди време бяха направили в Провадия, а ги подарете на селско читалище. Ще посрещнат постъпката ви с отворени обятия. В село Новаково котките буквално са накацали като врабчета по оградите. Но хората си гледат къщната работа. Мустафа Изедов живее в Новаково едва от четири – пет години.

"На село винаги можеш да се забавляваш. Имаш си двор. Вместо да ходиш до пазара, да си вземаш отрови, по-добре си сей в градината."








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00