Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутати обсъждат как да се прави оценката на способностите на хората с увреждания

Снимка: БГНЕС

Народните представители от здравната и социалната комисия обсъждат необходимо ли е да има две комисии за освидетелстване на хората с увреждания - медицинска и експертиза на работоспособността. На съвместно заседание на парламентарните комисии министърът на труда и социалната политика Бисер Петков представи концепцията за реформиране на системата за експертиза на работоспособността. Концепцията беше внесена в края на октомври миналата година в изпълнение на решение на Народното събрание.

Според концепцията системата за експертизата на работоспособността се подсилва чрез прехвърлянето й в НОИ. Комисии към НОИ, в които ще участват лекари със специалност "трудова медицина", ще оценяват способността на хората да полагат труд и възможностите им за включване на пазара на труда. Медицинската експертиза ще продължи да се прави от ТЕЛК, като там също се подготвят промени, обясниха от здравното министерство.

Бисер Петков информира за текущото състояние на инвалидните пенсии. След 2015 година, когато беше прекратено отпускането на социални инвалидни пенсии като втора пенсия в непълен размер - 25 на сто, се наблюдава тенденция на намаляване на броя на инвалидните пенсии, каза министърът. През 2016 година инвалидните пенсии са били 957 873, а в края на 2017 година - 920 663. Броят на пенсионерите, получаващи инвалидна пенсия, бележи малък ръст - от 517 хиляди в края на 2016 година, на 519 хиляди през 2017 година. Разходите за инвалидни пенсии от ДОО и от държавния бюджет за 2017 година са близо милиард и седемстотин милиона лева.
Новоотпуснатите инвалидни пенсии през 2017 година са 28 945 и са с 2,7 на сто по-малко спрямо 2016 година. Около половината от получаващите инвалидни пенсии са в работоспособна възраст. В края на 2016 година 273 095 от получаващите са в работоспобона възраст, а в края на 2017- година 272 454. Повече от 100 000 са работещите, каза министърът.

Според председателя на социалната комисия д-р Хасан Адемов е важно да се изчистят съмненията у хората с увреждания, че с концепцията ще се премахне правото на работещите да получават инвалидна пенсия. Той обясни, че според конвенция 102 на МОТ всяка държава осигурява обезщетения за инвалидност и те не могат да бъдат премахнати.

Изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски каза, че разделянето на двете комисии се налага след ратификацията на Конвенцията за правата на хората с увреждания, която отрича медицинската експертиза да е водеща. По думите му вече на хората с увреждания трябва да се гледа като на хора с възможности и права, а не да се издигат прегради пред тях.

Всеки четвърти пенсионер е с основна пенсия по инвалидност, а всяка трета новоотпусната пенсия е за инвалидност, каза председателят на АИКБ Васил Велев. По думите му в България като процент на хора с инвалидни пенсии, сме далеч над средното ниво за ЕС. Според Велев дори и да са в една комисия, медицинската експертиза и експертизата на работоспособността, трябва да се правят по различна методика. В Европа не само, че има разделяне на комисии, има разделяне и на хората при оценката на работоспособността им - дали могат да полагат частично труд, или по цял ден. Когато могат само частично да полагат труд, получават частично и заплата, и пенсия, каза Велев. По думите му трябва да се предвиди и ресурс за адаптиране на работните места.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Черният петък: Експерти съветват да изискваме тест и преглед при купуване на намалени стоки

Една от индикациите, че нещо не е наред при продажбата на намалени стоки, част от Черния петък, от сайтове, които не познаваме добре, е търговците да не дават опция за тест и преглед. Това предупреди за Радио Варна Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". Тя съобщи за съвсем скорошен случай за възрастна жена, която е решила да поръча от..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Парламентът с осми опит за избор на председател

След като седем пъти народните представители не успяха да изберат председател на парламента, днес от 11 часа ще бъде направен пореден опит.  Ако няма нови предложения, отново е възможен балотаж между Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, съобщава БНР.  Вчера три гласа не достигнаха, за да бъде избран Силви Кирилов.  От "Продължаваме..

публикувано на 29.11.24 в 08:26

Заради болестите по животните: Заседава Централният епизоотичен съвет

Във връзка с безпрецедентна епизоотична ситуация, в която на територията на страната се разпространяват паралелно две опасни заразни болести по животните (шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни), по предложение на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, министър-председателят Димитър Главчев свиква Централния..

публикувано на 29.11.24 в 08:15

Променлива облачност без дъждове в петък

Утрото в петък ни посреща с хладно, но тихо време. Във Варна в 5.00 часа са измерени 6 градуса, показват данните на НИМХ. Влажността на въздуха е 89%, а атмосферното налягане е 1022 хПа. Между 1 и 10 градуса са сутрешните температури в Източна България. Най-студено е в Карнобат, където е 1 градус, в Шумен е 2 градуса тази сутрин, а в Добрич е..

публикувано на 29.11.24 в 06:23

Адресите без ток на 29 ноември

 В периода 8:30 ч. до 8:45 ч. и от 16:00 ч. до 16:15 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Долни Чифлик - част от ул. Рила, ул. Видин, част от ул. Панагюрище,..

публикувано на 29.11.24 в 05:49

В КЕВР обсъдиха новите цени на водата

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат  от поскъпване с 19% в Сливен и 0,8 % - във Варна, до поевтиняване с 15% в Добрич, бяха обсъдени в Комисията за енергийно и водно регулиране.  От догодина най-скъпа ще е водата в Разград, Силистра и Шумен - над 6 лв., а най-евтина в Пазарджик - 3 лв. за кубик. Средно за..

публикувано на 28.11.24 в 18:38

Ново огнище на шарка по животни в Сливенско, Димитър Главчев свиква Централния епизоотичен съвет

Откриха огнище на шарка по дребните преживни животни в сливенското село Желю войвода. Областният управител Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия. Издадена е заповед, с която се определя 3-километрова защитна зона около огнището, както и 10-километрова надзорна зона, в която влизат осем населени места, съобщава БГНЕС...

публикувано на 28.11.24 в 18:24