Сред най-новите записи на Оркестъра за народна музика на БНР са песни на Катя Грекова, Ивелина Савова и Елена Беделева. Първите две познавате като солистки на ПФА "Добруджа", също и от Формация "Умай", а името на Елена Беделева свързваме най-често с Българка джуниър квартет.
През 2017 г. трите певици влязоха в прословутото Първо студио на БНР, за да направят своите дебютни солови записи с радиооркестъра под диригентството на Димитър Христов. Добруджанските песни на Катя Грекова, както и дуетът с Ивелина Савова, са аранжирани от Костадин Бураджиев, соловата песен на Ивелина Савова - също, а по песните на Елена Беделева е работил Марек Дяков.
Новите записи може да чуете в звуковите файлове, както и разговор с Катя Грекова и Елена Беделева от гостуването им в предаването "Съботна трапеза".
Катя Грекова: Това е една от най-големите ми гордости. Не всеки има възможност да записва с Оркестъра за народна музика на БНР. В този оркестър е събран елитът. Звученето им е безупречно. За мое щастие и друг път съм имала възможност да работя с тях, винаги съм им се възхищавала. Те ти дават спокойствие, особено Митко, който със самото си присъствие те кара да запазиш самообладание.
Песента "Карала'й Донка стадото" е стара песен, записвала съм я на терен от баба от с. Овчарово. Жената много добре я изпълняваше и нямаше какво да "преправям". А втората песен "Либе ле" е от "новите добруджански песни" (смее се), защото аз измислих музиката. Споделих на Ивето (Ивелина Савова), че имам някакви ноти в главата, а знам, че тя пише текстове ѝ и се получават много добре, и след няколко дни тя ми донесе текста. А за дуета ни - "Запели са, запели" - ние сме колежки в ПФА "Добруджа, от там станахме и приятелки. За нея мога да кажа само хубави неща - с нея се работи лесно, гласът ѝ е мек, гали ухото. Спряхме се на тази песен, защото първо е много мелодична, а и когато се чухме в работен процес как я изпълняваме, от раз решихме, че това е нашата песен.
Елена Беделева: Невероятни професионалисти, много леко се работи с тях. Аз мислих, че ще имам някои притеснения в самия работен процес, но всичко мина много леко и приключихме бързо. За съжаление вече на много малко места има оркестри от този тип. Съвсем друго усещане носи. Сватбарската музика и изобщо музиката, която правят оркестри, включително и Оркестър "Орион", в който аз пея, е нещо съвсем различно. Коренно различно. Тази емоция, която усещаш, когато чуваш само народни инструменти, е друга вселена.
Песните, които записах, са типични за района, от който съм. "Завило се, Бейне ле, вито хорце" е коледарска. Тя е спомен от моя баща и брат ми, който като юноша коледуваше. Знам я от дете, както и много други коледарски песни. Ще ви издам в аванс, че някои от тези коледарски песни Димитър Христов ще аранжира за "Българка джуниър квартет". А бавната песен "Ходила Янка, шетала" ми е подарък от майката на моята колежка Христина Анастасова - леля Мария, за което много ѝ благодаря. Хубава песен е. Хороводната "Кехая вика из село" е спомен от баща ми, чувала съм да я пее. А той от къде я знае - може само да гадаем. "Мъри, Марийко, любе ле" я знам от ученичка, от Музикалното училище в Котел. Там имахме задача да създадем варианти на базата на автентични песни, та това е спомен от ученическото ми творчество, така да се каже.
Микс от няколко музикални стила ще представи концертът „Опера, джаз и танго“ в Държавна опера Варна на 19 и 20 декември. Подзаглавието „Танго с Пучини“ подсказва, че в програмата са заложени любими мелодии от гениалния композитор, а концертът слага финал на събитията, с които Варненската опера чества 100-годишнината от смъртта на Пучини през 2024 г...
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Обща изложба, парти и традиционна среща между настоящи и бъдещи възпитаници организира школа "Дедал" във Варна. Събитията са предвидени за 28 декември, като срещата е от 17 часа, а час по-късно е откриването на експозицията. Рисунка, живопис, фотография, дигитална рисунка, графика, литография и керамика си подават ръка, за да заредят своите творци и..
Проект „30 години „Хартията“ е поредният етап в развитието на темата „Хартията“, по която Художествената галерия в Добрич работи. Започнал през месец юни на далечната 1995 г., в годините той изправя художниците пред предизвикателството да наложат в българското културно пространство работата с ръчна хартия и създаването на художествени произведения от..
Изложбата "Радио Варна - 90 години в ефир. Началото" беше открита днес в Държавния архив в морската столица в чест на 90-годишния юбилей на медията ни. Експозицията, дело на ДА-Варна и отдел "Най-нова история" към РИМ-Варна, разкрива историята на радиото и неговите първи години. "Никога няма да успеем в една изложба или предаване да включим всички..
Деветнадесетото издание на Прегледа на училищната хорова песен ще се проведе от 11:00 часа тази събота (14 декември 2024 г.) в зала „Пленарна“ на Община Варна. В концерта, посветен на Рождество Христово ще вземат участие 14 хорови формации от варненски учебни заведения, народни читалища и храмове във Варна. Проявата е част от Програма „Младежки..
Официалното награждаване на младите таланти от конкурса за рисунка "Моята Коледа" ще бъде о т 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. Победителят ще бъде обявен по време на официалното събитие. Неговата рисунка ще бъде използвана за коледна картичка на Радио Варна за 2024-та. Най-красивата рисунка беше избрана от тричленно жури в състав..