От 28 г. месецът на пролетта е и „Месец на Франкофонията“, изпълнен с различни събития по този повод. Във Варна ще има кинопрожекции с вход свободен, хайку пикник на френски език, състезания на френски език, а кулминацията ще е на 21-ви март с вечерите с „Вкусът на Франция”. Водещите събития във Варна за Радио Варна представи Ерик Перотел, аташе във Варна по сътрудничеството по френски език към Френския институт в България:
По какъв критерий селектирахте филмите тази година?
Тази година филмите са в две групи. През първата половина на март ще представим съвременни ленти заснети от французи, живеещи във франкофонски държави, в Африка, Тунис, Мали. А през втората половина на март ще има панорама от класически френски филми. Обединява ги това, че са филми, ангажирани в политико-социален контекст.
Как точно ще отбележите 350-годишнината от първата публикация на басните на Лафонтен на 21-ви март?
Това е много приятно събитие и съм много доволен, че негов домакин ще е Радио Варна. Зная, че българите са запознати с басните на Лафонтен, дори мисля че се изучават в училище. Ина Добрева е подбрала десетина басни. Основно ще се работи с френската им версия и няколко във вариант на български. Ще има движение, игра, за да участва и публиката. Посланието ще е, че басните винаги са актуални и можем да се забавляваме чрез тях. Това събитие ще бъде с вход свободен, но чрез предварително записване. Форматът не позволява повече от 20 участника. Формулярът за записване ще бъде на сайта на Френския институт.
Има и хайку пикник на френски език. Какво ще представлява?
„В България се организира за първи път. Вече е правен в Румъния, а тази година разширяваме формата с България и Унгария. Информирали сме всички учители и техните ученици, изучаващи френски като първи или втори език. Учителите ще ги подготвят за работа в стихотворната форма пет – седем – пет реда. Темата е „пролет”. Идеята е на 20-ти март да се организира един пикник, от училището или от родителите. Да се съберат и да представят тази хайку поезия. Тя може да бъде казана, изпята или написана. Но най-важното може да е написана върху какъвто и да е носител, хартия, стъкло, дреха, чанта, балон, каквото ви подскаже въображението. След това ще бъдат публикувани в социалните мрежи.
Вечерите с „Вкусът на Франция” ще имат ли специален акцент?
„Това е една игра на думи „goût de France” на френски и „good France” на английски. Тази традиция съществува от много години на 21-ви март във Франция и по света. Много сме щастливи, че от миналата година и България участва. През 2017 г. участваха четири ресторанта, тази година са пет – три в София и два във Варна. Те са подбрани от Посолството в София. Критерият е или да са с изявена френска кухня или главният готвач да е учил кулинарно изкуство във Франция, което е валидно и за двата ресторанта избрани във Варна. В тази инициатива са включени около 1 500 ресторанта в цял свят, вкл. във Франция. Категорията е от „бистро” до най-висок вариант на лукс. Менюто е характерното 5-степенно френско меню: аперитив, предястие, основно ястие, сирена, десерт, и вина.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..