Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министерството на образованието ще издаде наръчник по ученическо самоуправление

Снимка: БГНЕС

Тази година Министерството на образованието ще издаде наръчник по ученическо самоуправление. В него ще са представени ролите на учениците, учителите и обществения съвет на училището. Законът за училищното и предучилищното образование, който влезе в сила в средата на 2016-та година регламентира ученическото самоуправление.
 

Ученическият съвет в едно училище би следвало да изразява интересите на учениците, да защитава тяхната позиция. Тук не става въпрос за противоборство. Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Коста Костов, главен експерт в просветното министерство:

"Целите на образователния процес могат да се постигнат само със съвместни усилия, но учениците следва да изразяват техния собствен интерес и да работят за осмислянето на интереса, защото това не е толкова лесно, затова ученическото самоуправление не се случва толкова бързо и лесно. Учениците избират сами състава. Могат да го изберат от 3, от 5 човека, това вече е с оглед на тяхното желание. Техен представител участва в училищния ученически съвет и когато се решават важни за училището въпроси, на които основният орган е учителският съвет, то учениците имат право да участват в обсъжданията".

В 22-ро средно училище в столицата ученическо самоуправление съществува много преди 2016-та година, разказва Елена Кърпачева, психолог и директор на училището:

"Ние имаме ученически парламент, който има ментор – педагогическият съветник на гимназиален етап. Това означава, че тя координира дейността, но не им се налага с мнения и свои решения. Учениците се събират задължително един път в седмицата. Имат свои заседания, където решават дали ще правят проект, дали ще има благотворителност. Към ученическия парламент ние имаме и т. нар. Съюз на библиотекарите".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Александра Михайлова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32