Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различният път към успеха

| обновено на 09.04.18 в 08:59
Петър Пройков
Снимка: Радио Варна

Как да бъдем успешни, да преследваме цел и да я постигаме? За преоткриването на собствените ни възможности и шанса, който сами трябва да си дадем, за да успеем - е следващият разговор с 28-годишния Петър Пройков, възпитаник на Икономическия университет, сега част от екипа на Фондация „Заедно в час”. 





Христос Воскресе!

Воистина Воскресе!  Казвам се Петър и в момента работя във Фондация „Заедно в час” като преди да стана част от екипа бях учител в продължение на две години. Търсих възможности хем да остана в близост до образователната система, хем да продължа кариерното си развитие в посоката, в която бях тръгнал преди това. Аз съм завършил международни икономически отношения  във Варна  и имах голям интерес да се занимавам с маркетинг, с човешки ресурси. В един момент се оказа, че има точно такава позиция в екипа на „Заедно в час” и това което правя вече три години е да помагам на хора да видят още една кариерна възможност, да разберат как тя може да им бъде полезна и едновременно да развиват себе си и своя потенциал.

Казахте „още една кариерна възможност да види човек в себе си”. Сигурно във всеки от нас има по няколко такива възможности, но какво ни пречи да ги видим?

До голяма степен средата. Всеки човек е фокусиран върху това, което го обкръжава. До момента, в който не се появи някой страничен човек, който да каже: „Ето виж, ти имаш и друга възможност.”.

Това свързано ли е с някакъв риск, който ние трябва да поемем?

Промяната винаги е свързана с риск и с някаква несигурност. Но това е важното нещо. Ако винаги работим и правим това, в което се чувстваме комфортно – означава, че винаги правим едно и също нещо, което вече сме овладели на едно перфектно ниво.

Петър Пройков

Може ли да се каже, че това, за което говорите  е валидно предимно за младото поколение, което тепърва се изгражда?

Има разминавания със сигурност от гледна точка на поколенията. Младите са по-гъвкави и имат по-малко ангажименти, които да ги спират.

И май не ги е страх толкова?

Възможно е. При мен беше точно такава ситуацията. Тъй като съм си родом от Варна знаех, че не мога да работя в града като учител по програмата, но исках да го направя. И си казах – добре, тръгвам, да става каквото ще.

Това ли е различният път към успеха?

До някаква степен – да. Според мен е много важно да имаш ясна цел и да знаеш какво ти е нужно, за да можеш да я постигнеш.

Има ли формула на успеха?

Може би това човек  да знае, че никой не му дължи нищо. Той самият трябва да се труди, да търси възможности и да не се отказва, когато се сблъсква с някакви препятствия.

Чуйте още в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40