Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Различният път към успеха

| обновено на 09.04.18 в 08:59
Петър Пройков
Снимка: Радио Варна

Как да бъдем успешни, да преследваме цел и да я постигаме? За преоткриването на собствените ни възможности и шанса, който сами трябва да си дадем, за да успеем - е следващият разговор с 28-годишния Петър Пройков, възпитаник на Икономическия университет, сега част от екипа на Фондация „Заедно в час”. 





Христос Воскресе!

Воистина Воскресе!  Казвам се Петър и в момента работя във Фондация „Заедно в час” като преди да стана част от екипа бях учител в продължение на две години. Търсих възможности хем да остана в близост до образователната система, хем да продължа кариерното си развитие в посоката, в която бях тръгнал преди това. Аз съм завършил международни икономически отношения  във Варна  и имах голям интерес да се занимавам с маркетинг, с човешки ресурси. В един момент се оказа, че има точно такава позиция в екипа на „Заедно в час” и това което правя вече три години е да помагам на хора да видят още една кариерна възможност, да разберат как тя може да им бъде полезна и едновременно да развиват себе си и своя потенциал.

Казахте „още една кариерна възможност да види човек в себе си”. Сигурно във всеки от нас има по няколко такива възможности, но какво ни пречи да ги видим?

До голяма степен средата. Всеки човек е фокусиран върху това, което го обкръжава. До момента, в който не се появи някой страничен човек, който да каже: „Ето виж, ти имаш и друга възможност.”.

Това свързано ли е с някакъв риск, който ние трябва да поемем?

Промяната винаги е свързана с риск и с някаква несигурност. Но това е важното нещо. Ако винаги работим и правим това, в което се чувстваме комфортно – означава, че винаги правим едно и също нещо, което вече сме овладели на едно перфектно ниво.

Петър Пройков

Може ли да се каже, че това, за което говорите  е валидно предимно за младото поколение, което тепърва се изгражда?

Има разминавания със сигурност от гледна точка на поколенията. Младите са по-гъвкави и имат по-малко ангажименти, които да ги спират.

И май не ги е страх толкова?

Възможно е. При мен беше точно такава ситуацията. Тъй като съм си родом от Варна знаех, че не мога да работя в града като учител по програмата, но исках да го направя. И си казах – добре, тръгвам, да става каквото ще.

Това ли е различният път към успеха?

До някаква степен – да. Според мен е много важно да имаш ясна цел и да знаеш какво ти е нужно, за да можеш да я постигнеш.

Има ли формула на успеха?

Може би това човек  да знае, че никой не му дължи нищо. Той самият трябва да се труди, да търси възможности и да не се отказва, когато се сблъсква с някакви препятствия.

Чуйте още в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20