Знаете ли какво е Право на информирано съгласие? Повечето от вас, ще си кажат, да! Но, оказва се, когато се наложи да подпишем документи, свързани с това ни право, не сме наясно с доста неща. По темата разговаряме с адвокат Олга Томова-Куцарова, която практикува медицинско право и е председател на НПО - Сдружение за равни права в здравеопазването:
- Всеки един човек, потенциален пациент, когато постъпи в конкретно болнично заведение подписва документи. Това е един от най-често срещаните проблеми - подписват се един куп документи, както се казва, които не чете. Там подробно са изложени неговите права, респективно и задължения. Подписвайки въпросното информирано съгласие той се съгласява с конкретни манипулации и неща, които могат да се случат в хипотезата на неговото лечение. Възникват понякога проблеми между пациента и лечебното заведение, съответния лекар и не знаейки правата и задълженията си, той не може да ги упражни достатъчно добре.
Как да се осведомим за правата си, какво бихте ни посъветвали?
- Най-малкото в интернет може да се осведомим, защото информацията там е достъпна по всяко време. Като напишем "права на пациента", в търсачката излизат на достъпен език изложени.
С какви по-интересни казуси на пациенти сте се сблъсквали във Вашата практика?
- Казусите са много и различни. Като започнем от въпрос "Какви са правата ми да се явя на ТЕЛК?", до питане "Мога ли да продам органите си на друг човек по легален начин?". Вторият казус е фрапантен и няма разрешение, защото по закон продажбата на органи е забранена. Да не забравяме, че в обхвата на нашата помощ са не само пациенти (бел. авт. в обхвата на медицинското право влизат не само пациентите, но и лекарите, и медицинския персонал).
Като представител на едно от тези сдружения, които са в помощ на пациентите, може ли да кажете, че в повечето случаи помагате при разрешаването на даден казус?
- Абсолютно, да! Аз държа обратна връзка с хората, които ме търсят, не само мен, но и мои колеги. Ако даден казус не е в компетенцията на нашето сдружение, ние насочваме хората към други организации, които са специализирани в конкретната област на дадения казус.
18 април е Европейски ден за защита правата на пациента.
В страните-членки на ЕС 14-т са основните права на пациента.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..