Историята на българския комикс е съществена част от културната ни история. В силните си години (1979–1992) списанията „Дъга" и „Чуден свят" продават повече от десет милиона копия. Най-добрите български комиксови поредици са създадени от талантливи художници и сценаристи, които разказват вълнуващи истории с продължение за воини и магьосници, детективи и мореплаватели... Обаче деветото изкуство не се изчерпва с издаденото преди.
Днес също има ентусиасти, които продължават да работят в тази сфера. Понятието „комикс” е доста всеобхватно. Кой е първият български комикс е трудно да се определи. Приема се, че това е „Нещастната фамилия” от Васил Друмев. Обаче е напълно ясно, кой е последният засега български комикс – това е „Джак Еридън – Крадецът на спомени” от Константин Витков – Титис. По образование е режисьор на анимационни филми, по самоопределение – комикс нърд, а по работа рисува сторибордове за холивудски филми и рекламни кампании.
- Отне ми грубо казано 1 година, за създаването на този комикс, но това не е било нон-стоп дейността ми през това време. Когато съм можел съм го правил с огромна любов, лишавайки се от сън и други удоволствия.
А самата история - има от попкултурата, от детективските романи и от съвременните холивудски продукции дори?
- Едно от най-прекрасните неща, е че хората харесват историята. Казват, че има добро развитие на типажите и добра градация, което мен много ме радва, защото наистина исках да стане нещо по-стабилно. Направих комикс, който и на мен ми харесва и аз да си го чета.
В България комиксите, като традиция, са свързани със списание "Дъга".
- Списание "Дъга" е едно страхотно явление за България с едни прекрасни автори. Те продължават да работят, но това е един по-различен по потребност комикс. Не толкова попарт, ако го сравним с Батман примерно, на който като видиш логото не можеш да го объркаш. Ние нямаме герой, който да е създаден и хората да го носят на тениска, да събират фигурки с него и да си купуват всеки брой, за да видят какво се случва с него.
Чуйте още в звуковия файл:
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..