Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България все още няма комикс герой като Батман

„Джак Еридън – Крадецът на спомени”

Историята на българския комикс е съществена част от културната ни история. В силните си години (1979–1992) списанията „Дъга" и „Чуден свят" продават повече от десет милиона копия. Най-добрите български комиксови поредици са създадени от талантливи художници и сценаристи, които разказват вълнуващи истории с продължение за воини и магьосници, детективи и мореплаватели...  Обаче деветото изкуство не се изчерпва с издаденото преди.

Днес също има ентусиасти, които продължават да работят в тази сфера. Понятието „комикс” е доста всеобхватно. Кой е първият български комикс е трудно да се определи. Приема се, че това е „Нещастната фамилия” от Васил Друмев. Обаче е напълно ясно, кой е последният засега български комикс – това е „Джак Еридън – Крадецът на спомени” от Константин Витков – Титис. По образование е режисьор на анимационни филми, по самоопределение – комикс нърд, а по работа рисува сторибордове за холивудски филми и рекламни кампании.

- Отне ми грубо казано 1 година, за създаването на този комикс, но това не е било нон-стоп дейността ми през това време. Когато съм можел съм го правил с огромна любов, лишавайки се от сън и други удоволствия.

А самата история - има от попкултурата, от детективските романи и от съвременните холивудски продукции дори?

- Едно от най-прекрасните неща, е че хората харесват историята. Казват, че има добро развитие на типажите и добра градация, което мен много ме радва, защото наистина исках да стане нещо по-стабилно. Направих комикс, който и на мен ми харесва и аз да си го чета.

В България комиксите, като традиция, са свързани със списание "Дъга".

- Списание "Дъга" е едно страхотно явление за България с едни прекрасни автори. Те продължават да работят, но това е един по-различен по потребност комикс. Не толкова попарт, ако го сравним с Батман примерно, на който като видиш логото не можеш да го объркаш. Ние нямаме герой, който да е създаден и хората да го носят на тениска, да събират фигурки с него и да си купуват всеки брой, за да видят какво се случва с него.

Чуйте още в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58