Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНР организира среща на Обществените медии на Югоизточна Европа

Колкото по-добра е връзката между медиите и гражданите, толкова по-малко вероятно е те да бъдат жертва на политически натиск

БНР Новини

Паралелно със срещата „ЕС – Западни Балкани“ в България се проведе и среща на ръководителите на обществени медии от 12 държави в Югоизточна Европа. Поканата бе отправена от БНР и подкрепена от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU).

Снимка
За БНР това не е просто стратегическа международна инициатива
, каза в приветственото си слово генералният директор на медията Александър Велев. Това е възможност да възобновим ежегодните срещи на балканските обществени медии с цел установяването на добри междусъседски отношения и по-тясно сътрудничество в региона.

На срещата присъства и председателят на EBU Ноел Къран, който засвидетелства силна обвързаност на институцията, която представлява с обществените медии на страните от Югоизточна Европа и изрази надежда форумът да допринесе за по-добро разбиране на нуждите им.

Снимка
Общата цел, но същевременно уникалната перспектива, която внася всеки участник, обогатяват нашия съюз, както ни вдъхновява и лозунгът на българското председателство „Обединението прави силата“
, каза Къран при откриването на дискусията. – Основна цел на обществените медии трябва да бъдат истинските новини, за да могат хората да им се доверяват. А основните предизвикателства, с които те се сблъскват са намаляването на средствата, възприемането им като отживелица, конкуренцията за публика, интернет гигантите за сваляне на съдържание и социалните мрежи. И все пак можем да бъдем оптимисти, можем да обменяме опит и да се учим едни от други, можем да обединим гласовете си, така че светът да ни чуе.

След 5-минутните представяния на всички представители, думата взе Воислав Раонич от Черна Гора, ръководител на Европейски проекти за финансиране в подкрепа на обществените Медии (ОМ) на 6 страни от Западните Балкани – Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Република Македония, Черна Гора и Сърбия, за периода 2018-2020 г.

Проектът на EBU, който беше представен на срещата, се нарича „Empowering Society“, и ще се разисква през юни в Тирана. Основната му цел е да осигури политическата и финансова независимост на обществените медии на тези страни, да спомогне за тяхното реформиране с оглед постигане на професионални стандарти и икономическа ефективност, както и да бъде актуализирано и дигитализирано съдържанието на програмите. Важно е да се осъзнае необходимостта от обществените медии, да се формулират основните им ценности, сред които са универсалност, независимост, достойнство, плурализъм, отговорност и иновация, и да се изясни тяхната основна мисия - да служат на хората.

Обществените медии на Балканите имат нужда от бърза реформа, стана ясно по време на разговорите в Правец. Защо това е необходимо?

Снимка
Обществените медии се намират в криза
, каза Воислав Раонич. – Превес взима корпоративната култура и в политическия контекст от 90-те години насам, както и поради технологическите иновации, медиите трябва да се трансформират бързо. Ако не го направят до 5 години, ще бъдат дискредитирани защото всичко вече е в интернет. Обществените медии трябва да се дигитализират, като същевременно запазят своята независимост и качеството си да представят местно съдържание, близко до хората и техния живот. Всяка страна е различна и няма универсална рецепта, но има нещо общо и това е че обществените медии трябва да бъдат отговорни към обществото. Трябва да се осъзнае, че колкото по-добра е връзката между медиите и гражданите, толкова по-малко вероятно е те да бъдат жертва на политически натиск. Основни преимущества са знанията, уменията и обективната журналистика. Трябва да се намери балансът. Обществените медии служат на обществото чрез своята мисия, чрез визията и съдържанието си, но те няма как да се справят ако не се адаптират към корпоративната логика, която изисква повече ефективност, по-нови технологии и съкращаване на пътя от идеята до излъчването.

Според проекта, за да бъдат постигнати тези цели, са необходими силно законодателство, стабилно субсидиране и професионално управление.

Снимки: Ани Петрова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!