Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личният пример на Мая и Георги

| обновено на 24.05.18 в 10:09

На всеки национален празник семейство Георгиеви от Варна  облича национални носии. Убедени са, че именно семейството трябва да даде пример за възпитанието и го правят по свой начин.

Още от детските си години хореографията впечатлява бащата Георги Георгиев, който професионално се е занимавал и с гребане. Майката Мая играе народни танци в свободното си време и споделя любимото хоби с малката Елисавета.  Тя е на 6 години, но вече има 4 свои народни носии. Братчето Матей е само на годинка и 4 месеца, но също има своя  първи национален костюм.

Матей,Елисавета, Мая и Георги са от тези хора, които искаш да се срещаш отново и отново. Усмихнати и с огромно уважение помежду им. Правят всичко с любов. В момента техния житейски каяк има видима хармония и тя е в една посока - съхраняване на добрата традиция.

Любовта към родината не идва наготово – тя се възпитава. В това е убедено семейство Георгиеви. Според тях обаче започнатото от семейството трябва да се продължи в детската градина и училище. Има различни начини за това – народни песни и танци, приказки, възстановки. Децата искат примери, които да следват. За тях идеята за съхраняване на българската нация не е просто лозунг, а начин на живот.

"Ще се опазим и съхраним, когато се научим да уважаваме другия и да бъдем добри", разказват Мая и Георги. 

Интервю на Габриела Гаврилова :
СнимкаГеорги: Възпитани сме да уважаваме обичаите, да обичаме обичаите и да ценим българското.
Кога купихте първата носия?
Мая: Когато Ели нямаше още годинка. Решихме да й покажем по този начин любовта към родината. Тя не идва наготово, тя се възпитава. 
Патриотичното възпитание започва още от семейството.
Аз много обичам българския фолклор още от малка. Затова реших, че моите деца трябва също да обичат фолклора, обичаите и традициите.
Колко национални носии имате вече?
Постоянно трябва да се купува. На година - две трябва да се вземе нещо интересно. Нейните са 4, той има само една....
Какво е отношението към националната носия в децата, разбират ли, че е различно от обикновената дреха?
Мая: За него не зная, но каката - със сигурност. На всеки национален празник тя се облича, без да я караме.
Георги : Става, отваря гардероба, вади закачалката и няма търпение да се облече още преди да си е измила очите....
Елисавета : Вече мога да чета - сричам все още....
Мая : Тя много обича български народни приказки. Записала съм я и на школа по народни танци. Вече знае много хора.
Елисавета : Мама също ходи на народни танци...Аз зная Еленино, Чичово, Ръката, Дайчово...
Георги : И аз ходех на народни танци. И малкият водехме с нас, той беше в количката, но сега порасна и иска да изучава всичко сам.
Стараем се да ги възпитаваме.... Завършил съм основно училище " Черноризец Храбър" - там бях хореографска паралелка до 6 клас включително. След това продължих в спортно училище. Но дотогава - концерти, представления. И аз съм си бил в носията...
Образованието се промени и ако нямат желание родителите да ги запишат в школи, държавата не се грижи за патриотичното възпитание.
Мая : Патриотичното възпитание трябва да продължи в детските градини и училища. Има различни начини, за да може децата да имат тази любов към родината. Децата искат примери, които да следват!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05