Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмирането - стрес и артистичност

Професията на програмиста е сред най- предпочитаните. Най-често говорим за предимствата - работата на климатик, без  физически усилия  и с развиване на  креативната мисъл. В последната година – две се променя и мястото на комуникацията при програмирането.  Каква е цената на високото заплащане за програмистите? Габриела Гаврилова се срещна с  Деница Евтимова, която 20 години работи в тази област и успява да се справи с конкуренцията и натоварването благодарение на топлината и сигурността, която й дава човекът до нея.

Програмирането е от съвременните професии, където има най-много стрес, защото неща, които преди 10-15 години са правени за една седмица, сега трябва да са готови веднага. В съвременния свят, когато си програмист, се изисква да бъдеш абсолютно винаги на сто процента зает с това, което правиш. Нямаш време за почивка...

Кое е важно, за да успее човек във Вашата област?

Да не се предаваш. Да търсиш решенията на въпросите и да знаеш, че никога няма само едно решение. Да бъдеш отворен за разговори с останалите колеги. Да имаш логическо мислене, защото имаме работа с машини, които разбират от  логика, цифри...

Стресът е скрит, защото нещата, които правиш, може да спасят живот....Въпросът за стреса обаче никога не се обсъжда.

Една жена в един малко мъжки свят?

Малко по-трудно е, защото трябва да бъдеш по-добър в област, в която те са добри, за да може да те приемат сериозно!

Вие почивате ли си?

Много трудно успявам да си открадна малко време за почивка....когато изляза сред природата, когато няма телефони, телевизори - тогава успявам да си почина. Сред природата - в планината или до морето, и естествено - до любимите хора.

Много съм щастлива, че съпругът ми е до мен, защото е голяма подкрепа за мен. Когато вечер се прибера изтощена, ми е достатъчно да ме прегърне за 10- 15 минути, да зная, че е там и че има човек, който ме обича...

И той ли е програмист?

Съпругът ми Марко Бърдар е дърворезбар. Ние се допълваме много.

Снимката е от река Дунав при Белград, тъй като той е от Сърбия.

Програмирането също е артистична професия. Налага се да мислиш много и да търсиш и нестандартни решения. Когато го направиш красиво, тогава то е и правилно. Същото е и при дърворезбата ...


Още за стреса, красотата и баланса в живота - в интервюто на Габриела Гаврилова с Деница Евтимова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05