„С политиката, водена от президента Ердоган, Турция няма място в ЕС“ - в това е категоричен австрийският канцлер Себастиян Курц. Правителството му наскоро обяви затварянето на седем джамии, които не спазват приетия през 2015 г. закон за защита от ислямизация на Австрия. Законът е приет след консултации и със съгласието на мюсюлманската общност в Алпийската република, и е насочен срещу разпространението на политическия ислям. Решението за затваряне на джамии предизвика остра реакция в чужбина, в т.ч. и в Турция, където президентът Ердоган заяви, че Австрия се управлява от ислямофобско правителство.
"Това беше сигнал към ислямската общност, че трябва да спазват законите. В противен случай държавният апарат ще предприеме действия, и точно това се случи. Между другото, една част от затворените джамии отново са отворени, защото са изпълнили законовите изисквания. Така че не мисля, че в Австрия правителството затваря джамии, защото е подвластно на ислямофобията", каза в "Събота 150" австрийският изследовател на исляма проф. Моханад Коршид.
Решението на Австрия да затвори джамии е правилно, но е обявено в неподходящ момент, защото индиректно подкрепя предизборната кампания на турския президент Реджеп Ердоган, коментира той.
"За мен по-проблематично е, че джамиите бяха затворени в разгара на предизборната кампания в Турция. Резултатът е, че турският президент Ердоган инструментализира този случай. На предизборните митинги той вече няколко пъти изрично заяви, че само той защитава мюсюлманите в Европа, след като Австрия си позволява да затваря построените с турски пари джамии. „Ако гласувате за мен, аз ще ви защитавам“ - това е посланието на Ердоган към избирателите не само в Турция, а най-вече в Западна Европа. Затварянето на джамиите беше акция, която със сигурност не беше насочена срещу Ердоган. Сигналът беше по-скоро за вътрешна употреба, но тонът спрямо Анкара така или иначе се втвърди. А Европа не може да си го позволи, на фона на бежанския проблем, на фона на милионите бежанци, които се намират в Турция. Със споразумението за бежанците Европа се предаде в ръцете на Ердоган. Ако успее да спечели изборите в неделя, турският президент ще управлява с абсолютна власт, почти като един тоталитарен лидер, а Европа ще продължава да наблюдава бездейно отстрани, именно защото се постави в зависимост от Турция."
Австрия поема председателството в ЕС и поставя миграционната политика в центъра на вниманието. Това е посланието на обявения приоритет за засилване на охраната на външните граници на евросъюза. С Турция ЕС има сключено споразумение за бежанците.
„Представете си, какво ще стане, ако Ердоган прекрати споразумението за бежанците. Още на следващия ден тези 3 милиона и половина бежанци ще бъдат пред портите на Европа. За Европа това ще е равносилно на катастрофа! … Така че според мен Европа се намира в една много неблагоприятна политическа обстановка. Тонът спрямо Анкара ще се втвърдява още, но до един определен момент, без да се прекрачва границата на постигнатото споразумение“.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..