Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненски талант продължава да печели международни конкурси

| обновено на 12.07.18 в 16:12
4
Снимка: Радио Варна

Поредна динамична седмица има София Иванова – младият музикален талант от Варна, който преди дни спечели деветото издание на международния конкурс “Le Stelle di Garda" в Gardesano, Италия. На фестивала на Ботуша са участвали повече от 200 души от Европа, но единственият Grand Prix пристигна във Варна.

Публиката във Варна ще може да чуе изпълнение на София в “Опасен чар - с песните на Тодор Колев", където ще бъде в дует с Филип Аврамов - Фицата, концертът е на 13 юли.

Досега 9-годишната София Иванова  е участвала в десетина международни фестивали и винаги се е връщала с първи места. Възпитаничката на Националното училище по изкуства „Добри Христов“ във Варна споделя, че непрекъснато пее, без значение какво прави, или свири на пиано и флейта. Започва още от много малка заниманията с музика и всички нейни преподаватели твърдят, че е талант.

И трите деца в семейство Иванови са отдадени на изкуството. И макар, че родителите  нямат нищо общо с музиката, в рода им има музиканти, а и най-малкото братче на София - Пресиян, вероятно също е роден с таланта на певец.  Майката Настя разказва, че като бебе София плачела дълго и продължително, затово в семейството решили, че е "прочистила добре белия си дроб" и може да пее. Всичко започва на шега,  записали я в детски вокален състав, след това тя започва да свири и така започва да изучава музика в Националното музикално училище. От година и половина нейн учител в операта е Арсений Арсов, който започва заниманията когато няма навършени още  7 години, тъй като има потенциал и развито дишане.


Интервю на Габриела Гаврилова :

Като малка много слушах Виенската филхармония. Носех си столчето и сядах пред телевизора. 

Сега на колко инструменти свириш?

На флейта и у дома - на пиано.

Остава ли време и за игра, защото все пак е ваканция?

Да, разбира се. Но по цял ден си пея. Свиря си  нещо - докато се получи. Понякога трябват много дълги репетиции.

Колко време се подготвяше за фестивала в Италия?

Една година. Да се изпълняват канцонети е трудно. Веднъж  правехме 2 часа репетиции, докато се получи....Трябва повече дишане. За това помага и свиренето на флейта.

В Италия спечелих право да участвам на международен конкурс във Франкфурт, Германия. Ще участвам и в майсторски клас там.

Майката Настя допълва : Това, което изглежда като чудо, за нас в къщи с баща й е и понякога кошмар. Имаме свирене на флейта, свирене на пиано и когато си почива - пеене и подсвиркване!  Само когато чете книги, не свири! Много е разностранна - пише стихотворения и дори има песни по тях. Като бях бременна, слушах класическа музика, но не зная дали това има значение за нейния талант. Не съм го правила докато бях бременна с най-малкия й брат, но той вероятно също ще се занимава с музика.

Аз съм туроператор, баща й се занимава в компютри, никои от нас не се занимава с музика. Но дядото на баща й е свирел в ансамбъл "Филип Кутев" и неговите сестри, имат записи. Явно през две поколения талантът се предава.

Какво си пожелаваш?

Да стана певица и флейтистка, да свиря със златна флейта във Френската филхармония!


Пътят към успеха през очите на София и нейната майка, както и изпълнение на младата музикантка :




Снимки с малка част от отличията на София Иванова :

СнимкаСнимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 артисти ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..

публикувано на 28.07.25 в 10:57

Студенти от НБУ на летен курс във Варна

Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна.   Ръководители на инициативата са доц. д-р..

публикувано на 28.07.25 в 10:28

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39

Фестивалът РАДАР отново във Варна през август

Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..

публикувано на 25.07.25 в 15:05

Предстои петото издание на фестивала Varna Rock Adventure

Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите  Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова.   Tази година сцената е..

публикувано на 24.07.25 в 12:07

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.  Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..

публикувано на 22.07.25 в 12:35