Буферна зона от тетраподи и големи камъни, каквато има в първите 100-ина метра на варненския вълнолом, е можела да спаси децата, които се удавиха снощи на варненския вълнолом. Около това мнение се обединяват очевидци и специалисти, участвали в спасяването на Мариян и Деян снощи. Момчетата са паднали от края на съоръжението, където освен парапети или други заграждения за преминаване, няма и тетраподи.
Ремонтът на варненския вълнолом е дълга тема, обсъждана неизменно през последните поне 20 години. Ремонт имаше - през 2014-а беше направено укрепването на първите 100-ина метра и беше изградена именно такава преграда от камъни и тетраподи, която трябва да разбива големите вълни и да спасява съоръжението от ерозията им. Както се оказа, и човешки животи. Останалата дължина на вълнолома беше оставена за втория етап на ремонта, който така и не се състоя през планираната за това 2016-а година.
Най-рано през 2019 г. ще започне запълването на буферната зона между вълнолома и морето в частта от варненския вълнолом, където късно в сряда и днес тече издирването на децата, които паднаха, повлечени от силна вълна.
Това стана ясно след разговор с генералния директор на ДП „Пристанищна инфраструктура” Ангел Забуртов.
За Радио Варна Забуртов уточни, че до два месеца се очаква да бъде обявена нова обществена поръчка за довършване на обновяването на варненския вълнолом. Предишната беше спряна преди повече от година. Още около четири месеца ще са нужни за избора на изпълнител. Така, ако няма обжалване на процедурата, ремонтът ще започне догодина.
Припомням, че предишната процедура за ремонта на варненския вълнолом, която беше отменена през май 2017 г., беше за 8 млн. лв.
С парите трябваше да се ремонтира участък с дължина от 443 метра.
На практика, това предполагаше да бъде направена укрепваща и защитна буферна зона с бронировка от тетраподи и скална маса за запълване на съществуващите процепи, поставянето на нови парапети от неръждаема стомана и стоманени стълбища, както и нова настилка на пасарелката, която свързва вълнолома с Морската гара.
Заради пораженията от зимните бури през март, когато част от настилката на вълнолома беше разрушена и отнесена в морето, ще бъдат предвидени и допълнителни средства.
По думите му вълните винаги ще прехвърлят вълнолома. Няма начин той да бъде ограден, за да се избегнат нещастия, каза Забуртов и подчерта, че „трябва да има отговорност от хората, които се разхождат” по него.
И още:
Според Ангел Забуртов няма предвиждани парапети в частта от съоръжението, където падналите деца бяха отнесени в морето.
Чуйте още от разговора с него:
През следващото денонощие във вътрешността ще е предимно ясно и слънчево, а по крайбрежието ще сe задържи облачно, възможно е да прехвърча сняг , в Югоизточна България да превалява слаб дъжд или сняг. Ще духа слаб до умерен, по Черноморието с пориви до силен северен вятър . Минималните температури ще са между минус 8° и минус 3°, по крайбрежието от..
Две земетресения с магнитуд над 4,0 по Рихтер са станали в района между Санторини, Анафи и Аморгос през последните 12 часа. Те разтърсиха острова на фона на продължаващата от 2 седмици сеизмична активност, съобщи "Катимерини". Земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер бе регистрирано в 11:02 ч. на 9 февруари, на 26 км североизточно от Оя, Санторини...
Министърът на социалната политика и труда, Борислав Гуцанов, заяви пред журналисти в Бургас, че няма да има повишаване на данъци и такси, както и промени в социалните придобивки. Той подчерта, че хората трябва да се чувстват спокойни, тъй като бюджетът ще гарантира стабилността на социалната сфера без намаляване на средствата. Гуцанов добави, че..
Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит. Това показват резултатите от гласуването за избор на нов митрополит за видинската епархия, предаде репортер на БГНЕС. Изборът започна с литургия в параклиса на Светия синод "Св. Цар Борис-Михаил". Името на Пахомий беше съобщено в 11:00 ч. С пълно единодушие - 14 гласа - Браницкият епископ..
Министерство на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори със седем ВиК оператора за интервенция, ремонт във ВиК мрежи, за около 800 млн. лв., съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов пред БНР. Той обясни, че става дума за градовете Велико Търново, Габрово, Плевен, София, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен..
Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия, настилките са обработени от десет машини на Областно пътно управление – Добрич. В областният град главните улици и булеварди, и улиците, по които минават линиите на градския транспорт, са приоритетно обработени против заледяване. Това съобщи в официалния си профил в социалните мрежи кметът на..
Свлачището в Балчик, в района на вилна зона “Овчаровски плаж” , което се простира на 90 декара, отново e активно. Според специалистите, съществува реална опасност от срутване на изоставените сгради в района, а земните маси бавно се движат към крайбрежната алея. Издадена е препоръка към собствениците да не се допускат хора до сградите, които са..