Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потребителите искат „щастливи животни“

В последните години потребителите се научиха да различават животинските продукти и нараства все повече търсенето на такива, които са отглеждани пасищно. Мнението е на ветеринарния лекар Данаил Николов, който почти 15 години е превърнал обичта си към животните в семеен бизнес.
Любовта към животните се оказва важна в живота на Данаил Николов. Споделя, че животните винаги са били част от неговия живот. Като дете израства със селскостопански, има и домашни любимци.
Заради тази своя любов често пъти имал проблеми със семейството. Но тази любов се оказва по-силна. Тя предопределя професионалния му път към ветеринарната медицина в Стара Загора. След това и към стадата с автохтонни животни.
Вече 14 години тази любов към животните е и опит за бизнес, макар че според него в този отрасъл за бизнес не може да се говори. През 2004 година с кредит купува първите животни. След това всяка следващата година те се увеличават.

СнимкаИзбира случайно да ги отглежда в село Доброглед. Но съвсем не случайно се насочва към местни породи. Като шуменската медно червена овца, за която няма проблем да се отглежда на платото край Варна.Бързо към местния климат се приспособява и Българското Родопско говедо. Много сложна се оказва адаптацията на красивата Калоферската дългокосместа коза.

Данаил Николов е член на Асоциацията на автохтонните породи. Трудно е всичко в сектора на животновъдството в България, разказва ветеринарният лекар. Защо?

Бизнес в животновъдството  е силно казано. Това е болна тема. Там ангажираността е 24 часа в денонощието, 365 дни в годината. Липсва работна ръка като цяло. От селото няма как да се намерят работници. Навсякъде в животновъдството работят хора от малцинствата.

СнимкаЛивадите за паша?

Районът е специфичен. Той е на границата на Добруджанското плато и през лятото се засушава.

Ние гледаме местни породи овце.

Високопродуктивните  съвременни породи по-трудно биха се приспособили към местните условия.

Имате пасищно отглеждане?

Да! Основно. Може би 8-10 месеца в година.

СнимкаСамо зимата, когато е покрито със сняг, ги храним в обор.

И кравите са така. Основно пасищно, с малко добавена храна сутрин и вечер. По цял ден са на пасищата, което предполага, че попадат в категорията на щастливо отглежданите животни.

Има интерес към продукцията.

В последно време хората започнаха да правят разлика между животни, които са отглеждани в промишлени комплекси, които приличат на концлагери, и тези, които са отглеждани свободно по пасищата.

Тази година проблемите в животновъдството? Чумата в Странджа?

Слава Богу, тя е далеч от нас. Аз съм ветеринарен лекар и смятам, че тези заболявания, подобни на чумата, проблемът с тях малко се преекспонира и колегите не се оставиха да си свършат работата.

Преди 2 години с болестта „син език“ не се направи необходимото по границата и за 2 седмици цялата страна „пламна“.

Ние още се възстановяваме. Част от животните умряха,  а тези, които преболедуваха и оцеляха, имат намалени продуктивни качества и по-бързо ги бракуваме.

СнимкаСлед колко години?

Стадото периодично се обновява. Технологично около 20 процента трябва всяка година да се оставят млади животни. Ако няма желание да се увеличава стадото.

Каква е изкупната цена на млякото?

Тази година още по-ниска! Но аз успях да съм независим от монополистите, които диктуват цените.

Преди три години „затворих“ производството. Направих малка мандра за собственото производство, която да преработва само моето мляко. Нямам проблем с реализацията. Когато затвориш цикъла, печалбата става по-осезаема. Колегите, които нямат мандри, зависят от големите монополисти, те им „извиват“ ръцете, оплакват се, но на „арменския поп“.


СнимкаВълна и кожи изкупуват ли се?

От 2 години вълна не се изкупува. Изхвърляме я. Така е и с кожите. Преди няколко години се изкупуваха по 10 – 15 лева, но вече и тях никои не ги търси.

Разчитаме на приходи единствено от мляко и агнета, но според колеги, и те не са на реални.

Не може овчето мляко да е лев и нещо, и в средата на лятото големите мандри да спрат изкупуването му.

В момента поне 5 човека ми звънят и молят да им взема млякото, защото няма какво да го направят. Но аз нямам капацитет, а и право, защото съм регистриран само за моето мляко.

Вие членувате ли в някаква организация, асоциация?

СнимкаНа Асоциацията на местните породи.

Всичките ми животни са  от стари изчезващи породи.

Имаше проблем с климатизацията на калоферските козички – 80-90 процента от донесените.

Тези, които се родиха тук, вече нямат проблем.

Те имат специфична дълга козина около 25 сантиметра, но при нас не успява да стане такава.

Затова смятам, че те не са удачни за нашия район.


Снимка

Пътят е труден?

Труден, стъпка по стъпка, кога успешни, кога разочароващи, но сме се хванали на хорото и няма отказване.



Още за отглеждането на животни може да чуете в интервюто с Данаил Николов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката

15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели..

публикувано на 03.07.24 в 09:31

Richie Faulkner (JUDAS PRIEST): Дъщеря ми е най-големият фен на JUDAS PRIEST

Интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS) Повече от 50 години британските хеви метъл легенди JUDAS PRIEST пазят и разпространяват хеви метъла по целия свят. Само преди няколко месеца Боговете на метъл издадоха поредния урок по хеви метъл – техният „Непробиваем щит”. И той е точно такъв, категоричен е китаристът Richie Faulkner...

публикувано на 03.07.24 в 08:15

Румен Генов: Силата на спортния журналист е личният контакт със спортисти и треньори

2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса.  Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави.   Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта...

обновено на 02.07.24 в 17:10

Oscar Dronjak (HAMMERFALL): Ние бяхме там!

Интервю с Oscar Dronjak (HAMMERFALL) През август шведските хеви метъл маниаци HAMMERFALL ще издадат 13-тия си студен албум „Avenge the Fallen”. Преди това обаче групата ще участва и на фестивала в село Могилово – „Midalidare – Rock In The Wine Valley” (12-14 юли). Oscar Dronjak, китарист, основател и основен композитор на HAMMERFALL даде..

публикувано на 02.07.24 в 15:45

Богословът Иван Йовчев: Патриарх Даниил ще бъде консенсусна фигура

Патриарх Даниил е избран за глава на Българската православна църква. Той е досегашен Видински митрополит. Изборът е факт след изключително оспорвано гласуване в два тура. Новоизбраният патриарх Даниил е диалогична личност, със сигурност той ще бъде една консенсусна фигура. Погрешно се артикулира в общественото пространство, че е краен в решенията си...

публикувано на 02.07.24 в 08:30