Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В годината на Съединението Катедралата била с високи, а не куполни кубета

Христо Наумов Ботев

В сградата на Държавния архив във Варна е подредена изложба, посветена на оповестяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия.

Творбите представят събитията, които са се разиграли във Варна на 6 септември 1885 година, през погледа на автора им Христо Наумов Ботев.  Той е направил проучване на събитията през този ден, като част от тях е изобразил на платната.

Христо Наумов Ботев е проследил визуално хронологията на Съединението във Варна - от получаването на известието от Пловдив, че Княжество България и Източна Румелия са обединени, до изпращането на княз Александър Батенберг с влака от старата варненска жп гара.   



- Как се роди изложбата, посветена на Съединението във Варна?

- Изложбата е на историческа тематика. Петата по ред, която разработвам по конкретна историческа тема. Оказа се, че всички събития с оповестяване на Съединението във Варна са свързани със сградата на днешния архив. Или по-точно - на телеграфо-пощенската станция, която е била на това място. Тази сграда вече не съществува, но е била тук. Проучвайки събитията от септември 1885-а година, аз създадох тези картини - аз имам способността от текста, който чета, веднага да виждам сюжета на картината.

- Казахте, че търсите достоверност, че проучвате, със сградите - ясно, а персонажите, как създавате тях?
- И персонажите проучвам донякъде. В тези картини те са повече масовка, но въпреки това съм търсил някаква идентификация. С гвардейците, с войниците е по-лесно, но с облеклото на останалите персонажи е по-сложно - калпаците, носиите. Архитектурата съм я проучвал специално, за да пресъздам сградите. Например дали и в какъв вид е съществувал Катедралният храм. Оказа се, че точно тогава по събитията през 1885 г. са покривали покрива - храмът е бил в строеж, без камбанария и самите кубета са били високи, а не куполни както сега след преработката.

- Споменавате сгради и обекти, които вече ги няма - Султанската чешма, телеграфната станция, където е обявено съединението - те биха ли могли да бъдат източник за доопознаването на Варна?
- Да, разбира се, тук на ъгъла в посока часовника се е намирала една много интересна чешма, наречена Слънцето

- Как подходихте към тази изложба - от гледната точка на историческата достоверност или на въображението на художника?
- И двете. Трябваше да стъпя на историческата истина и на архитектурата, за да ме улеснят, иначе трябваше да си фантазирам. Историята се рисува по класическия начин. Не може да бъде абстрактна. Самата композиция, изразяването на сюжетната част - там вече е творческата страна. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05