Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Каролин рийпър" - най-лютата чушка в света

5
Елена Родинова
Снимка: Радио Варна


Заедно с астрономическата есен настъпи и сезонът на зимнината. А сред зеленчуците, с които украсяваме зимната трапеза и придаваме специфичен вкус,  са и лютите чушки. Люти чушки от цял свят се отглеждат във ферма край Варна. От 6 години това е бизнес за семейство Родинови от село Страшимирово. В техните парници се отглеждат почти 70 сорта от няколко континента, включително и най-лютият сорт – „Каролина рийпър”. В асортимента е и сладко от цели люти чушлета, в което обаче има и други неща освен зеленчуци.

25-годишната Елена Родинова е четвърто поколение градинар в рода. Преди да открият това поприще за себе си,  последната генерация Родинови се занимава с други неща, далеч от земеделието. Какво увлича четирима души да правят едно и също в преследване на успех в България и щастие по български, разказва Елена в интервю на Габриела Гаврилова:

Помагам на моите родители откакто се помня. Разработваме първата люта ферма в България. Затворили сме кръга - от производството на семена, преработване на растенията и крайният продукт са - люти сосове, сладко от люти чушки, лютиви пюрета, разядки, туршии...

Какъв е интересът към лютивото в България?

Българинът обича люто. Жените са по-ящни от мъжете.

Вие по колко лютиво хапвате без да Ви заболи стомах?

Аз ям умерено люто. Лютивината в чушките се измерва в сковили / бел.ред. - по Скала на Сковил /. Моето семейство яде много люто. Ние произвеждаме и най-лютата чушка в света - сорт "Каролин рийпър".

Има ли български сорт люта чушка?

Да, отглеждаме и най-лютия български сорт. Той се казва "Български морков". Интересното при него е, че той не е толкова познат в България, колкото в чужбина.

Дори ние преди няколко години си купихме семена от чужбина, а не от тук. Изключително лют сорт, оранжев на цвят.

Колко сорта отглеждате?

Около 70 в момента, а през ръцете ни до сега са минали около 220 сорта. Характерното при чушките е, че те си имат различен аромат и вкус. Люти са, но всяка е индивидуална.

С какво най-много си подхождат?

Уникалното сладко, което правим и в много добра комбинация със сиренца, кашкавали, морски дарове.

Имате ли по-специално работно облекло докато работите?

Да, специална екипировка - шапки, ръкавици, маски, престилки.


СнимкаНе Ви ли омръзва работата със земята? За един млад човек това не е толкова престижно.

Аз се гордея, че се занимавам със земеделие, защото процесът да си засадиш семето, да го отгледаш като разсад, да береш плодовете му и да храниш хората е много хубав. Интересно е и различно, защото се срещаш с много хора.

Това достатъчно ли е, за да бъдеш щастлив човек?

Да, имайки предвид, че нашият бизнес е семеен и цялото семейство печели от собствения си труд. Хубаво е, достатъчно е и това ни прави щастливи.


В какво се изразява успехът за Вас?

В успеха на цялото ми семейство. Пътят към успеха е труд, упоритост, постоянство. На първо място вярваме в нас самите, на второ място в нашите мечти и знаем, че и занапред ще е така.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Диригентът Валентина Георгиева: Много важно е да продължаваме да палим децата

Целият творчески сезон на смесен хор „Черноморски звуци“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ е посветен на 110-годишнината на състава, която се навършва през 2024-а. Кулминацията е 12-ото издание на международния хоров конкурс, носещ същото име, от 12 до 16 юни, с който се поставя начало на фестивалното лято в Балчик. 23 са..

публикувано на 23.05.24 в 08:05

Младият пианист Жельо Тодоров: Когато седна пред пианото, забравям за всичко

Ученикът от Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна, Жельо Тодоров,  спечели първо място на международен конкурс по пиано в Орбетело, Италия.  Единайсетокласникът завоюва най-високия резултат както в своята категория, така и за целия конкурс - 99 от 100 точки.  В конкурса той се представи с произведения на Ференц Лист - Мефисто валс..

публикувано на 22.05.24 в 08:00

Нестинарка: Жаравата има невидима сила, която те води в танца

Нестинарство е един от най-старите български обичаи и за първи път е документиран писмено през 1862 г. от Петко Р. Славейков. На 3 юни по стар стил отбелязваме празника на св. св. Константин и Елена. Характерни за този празник са нестинарските танци, които са сложен комплекс от обредност и вяра. Днес е запазен само в няколко села в планината..

публикувано на 21.05.24 в 08:15

Проф. Стоян Маринов и Людмила Ненкова с голямата награда на Клуб "Отворено общество" във Варна

32-рата церемония по присъждане на годишните награди на клуб "Отворено общество" ще се проведе от 18 часа днес в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна. Отличията се присъждат всяка година в навечерието на Деня на Светите брата Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост.  Голямата награда “За..

публикувано на 20.05.24 в 09:04

Мери Бойс Бенд казва „Здравей!“

В началото на тази година  Мери Бойс Бенд отпразнува с концерт своя 29-ти рожден ден, а преди броени дни издадоха нов сингъл, с който казват "Здравей" на всеки, който обича тяхната музика. Това е първата нова продукция на бандата, която се появява 6 години след  последния им албум "Щастливи дни" . Новата песен, ще бъде включени в предстоящия албум..

обновено на 17.05.24 в 08:31

Явор Цанев: Фантастиката, освен да забавлява, понякога казва някои неща за бъдещето

Фантастиката, освен че забавлява, понякога казва някои неща за бъдещето. Това подчерта в интервю за Радио Варна писателят и издател Явор Цанев. Той представи поредния брой на  списанието за фантастика и фентъзи "Дракус". Тринадесета година изданието събира четива от български и чуждестранни автори.  "В новия брой има и два хумористични разказа...

публикувано на 16.05.24 в 08:00
Заседание на работната група за лодкостоянките

Емил Милев: След среща между рибари и общински съветници ще има промени в наредбата за таксите на рибарските пристанища

Комисията по транспорт към Варненския общински съвет ще заседава от 14:30 часа. Предвидено е съветниците да обсъдят промени в Наредбата за местните такси и цени на услуги, които касаят таксите на рибарските пристанища „Варна“ и „Карантината“. С промените в наредбата се въвеждат нови такси, а някои от старите се повишават. Най-вероятно..

публикувано на 15.05.24 в 08:20