Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Волфганг Шусел: Пъстра, шарена, противоречива - това всъщност е богатството на Европа

(отляво надясно) Ректорът на ИУ проф. д-р Пламен Илиев, Д-р Волфганг Шусел, художникът Стоимен Стоилов

Д-р Волфганг Шусел - федерален канцлер на Австрия през периода 2000-2007, пристигна във Варна по покана на академичното ръководство на Икономическия университет, на който той  е "доктор хонорис кауза". Той изнесе публична лекция на тема "Бъдещето на Европа" в аудитория 128 на университета.


Вашата лекция беше за бъдещето на Европа, но точно в момента не е ли изключително трудно да се предвиди това бъдеще?

Най-трудно предвидимо е бъдещето, това е истината. Но е много хубаво, че не знаем какво е, за да можем да работим творчески върху това бъдеще. Мисля, че регионът на всички страни около Дунав има невероятно бъдеще, това го е казал още Хумболд преди 200 години. Това е един от най-напрегнатите региони в света. Имам предвид целия регион от извора на Дунав до вливането му в  Черно море, през всичките силни индустриални държави - Германия, Австрия, което е много впечатляващо. Имам предвид не само в исторически и културен аспект, но и в науката, образованието, има много университети, развиват се технологиите. Трябва да се има предвид и това, че интеграцията на Европа още не приключила, ще мине доста време преди това да се случи.

Страните от Западните Балкани бяха приоритет на нашето председателство, сега са и на Вашето. Дали е възможно те да се присъединят към ЕС в обозримо бъдеще?

Да, това остава топ приоритет и за нашето председателство. Аз мисля, че се получи много интересна амалгама: първо вие, после ние, след нас - Румъния. И тези председателства трябва да допринесат в най-голяма степен за развитието на региона. Но трябва да си признаем, че има големи проблеми за преодоляване - все още Босна не е готова за приемане. Конфликтът между Сърбия и Косово е много сложен,а той трябва да бъде решен преди те да бъдат приети в ЕС. Те не могат да влязат в ЕС с нерешен конфликт. Не ми хареса поведението на Вучич и Тачи: когато бяха при нас говореха едно, когато се върнаха, казаха "Това няма да го бъде!"

Не е ли още по-голяма опасност за Европейския съюз нашествието на новите националисти? У нас те са в управляващата коалиция, при Вас - също бяха. Не е ли опасно, ако те успеят да спечелят навсякъде високи проценти на изборите?

Това не е нещо ново, такива националистически движения винаги е имало - и преди години, и на други континенти, и в Америка, да не цитирам имена на президенти, и последния - Тръмп - също. В риториката на Китай също така се надигат националистически гласове. Мисля, че всичко това е необходимо - една капка патриотизъм, една капка национализъм...

Стига да е капка!  

Добре - една щипка. В последна сметка политиците ги избираме тук на земята, не ги избираме в космоса. И добрата политика никога не трябва да забравя големите страхове на малките хора. Към това се прибавя и фактът, че много от проблемите не могат да бъдат решени от съответната държава, а на глобално ниво от повече нации. Например, промените в климата, навлизането на новите технологии, дигитализацията. И искам да вметна: дигитализацията ще направи умните още по-умни, а глупавите - още по-глупави. И големите нации ще разберат, че те не могат, както си мислят, да решат големите проблеми, те трябва съвместно да се решават.

Значи държави като България, също имат шанс в тази бясна надпревара и може да се окаже, че Европа не е на две скорости?

Да, разбира се. Това е предимството на Европейския съюз - когато си вън, другите говорят за теб, когато си вътре - ти можеш да говориш, каквото намериш за добре, каквото искаш и каквото трябва.

Тук в Икономическия университет сме заедно с Вашия голям приятел Стоимен Стоилов, гледаме неговите прекрасни платна тук, знам, че и Вие рисувате. Ако трябва да нарисувате Европа, как ще изглежда тя?

С много цветове, пъстра картина. През 2006-а година, когато бях председател на Съвета на ЕС, бях направил една картина с нещо като кодове - бях подредил знамената на различните държави в ЕС, защо са такива цветовете и как аз ги подреждам в моето съзнание, но няма как сега да ви я покажа. При всички случаи: пъстра, шарена, противоречива картина - това всъщност е богатството на Европа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благомир Коцев

Благомир Коцев: Проблемът със синята зона е атака срещу Община Варна

"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..

публикувано на 21.12.24 в 14:24

Белослава: По-добре да се харесваме, животът ни ще е по-лек

“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..

публикувано на 20.12.24 в 23:52

Келтора - музикалният мост между Ирландия и България

Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..

публикувано на 19.12.24 в 08:20

Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES): Да живее рокендролът

Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..

публикувано на 18.12.24 в 09:26

Изложба на Кирил Стефанов и Даниел Колев

На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..

публикувано на 18.12.24 в 08:00

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45