Световната седмица на осведомеността за отговорно прилагане на антибиотиците тази година преминава под мотото "Времето на антибиотиците изтича". Целта е да се привлече вниманието към проблема с антибиотичната резистентност.
Всяка година само в Европа 25 000 души умират от инфекции, причинени от резистентни микроорганизми. По данни на Световната здравна организация, малкото разработвани в момента нови антибиотици не са в състояния да се справят с нарастващия брой мултирезистентни микроорганизми. Това налага да се увеличат усилията и мерките за запазване ефективността на антимикробните средства, с които медицината разполага, предупреждават специалистите.
За вредата от безразборното използване на антибиотици специалистите припомнят, че те лекуват инфекции, причинени от бактерии, и не са подходящи при вирусни и сезонни инфекции като грипа. Лекуването с антибиотик трябва да е консултирано с лекар задължително.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..