През зимните месеци потреблението на домакинствата, които се отопляват с ток, се повишава с 84 на сто спрямо септември. Изчисленията са на компанията "ЧЕЗ Електро", която призова клиентите си да използват разумно електроенергията, тъй като това се отразява и на сметките им за ток.
С понижаване на температурите през зимния сезон потреблението на ток скача и средната консумация през последните пет години е била около 330 киловатчаса месечно. Причина за нарастването е сравнително високият дял за използване на електроенергия за отопление в България - около 40 на сто от общата консумация, което е близо два пъти повече от средното ниво за ЕС. Това води до по-високи сметки за ток, като данните сочат, че над 70 на сто от фактурите за електроенергия на четиричленно домакинство през периода декември-февруари е за отопление и затопляне на вода, а останалите близо 30 % се разпределят между охлаждане, готвене, миене на съдове, пране, осветление и други електроуреди.
Затова и енергийните дружества призовават токът да се използва разумно и да се прилагат мерки за енергийна ефективност. Използването на енергийно-ефективни лампи, прането на дрехи на 30 градуса, изключването на електроуреди от мрежата, когато не се използват, са част от мерките, изискващи малки или никакви инвестиции, които водят до намаляване на месечните сметки за ток, съобщават още от "ЧЕЗ Електро".
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..