Тригодишните археологически проучвания на крепостта „Палматис“ край тервелското село Оногур доведоха до разкриване на голяма епископска базилика и до възстановяването на плана и устройството на храма.
През изминалото археологическо лято са установени и размерите на базиликата – дължина 58 метра и ширина 29 метра, съобщиха от община Тервел.От там посочват, че от началото на разкопките през 2016 г. до сега проучванията се финансират съвместно с Министерството на културата.
Археолозите припомнят, че някога сегашният археологически комплекс е бил изключително важен светски, религиозен и административен център, разположен на границата между късно-римските провинции Втора Мизия и Малка Скития.
Крепостта «Палматис» е възникнала през късноантичния период на мястото на по-старо гетско, а в последствие и ранно-римско селище.
Заградената площ е над 220 дка. Допълнителната защита е осигурявана от 20 бойни и наблюдателни кули. Извън стените, по скалистите склонове и тереси на суходолието били пристроени квартали, а върху живописно разположения скален масив Шан кая се е намирал самостоятелно укрепен култов център.
При археологическите експедиции историците са успели да възстановят и част от драматичните събития, свързани с историята на крепостта. Установено е, че тя е превземана поне два пъти – в края на VІ или началото на VІІ век, и в резултат на тези събития катедралният храм е претърпял преустройство, като е превърнат в епископски. Крепостта е била изоставена в продължение на около един век, след което се възражда частично по време на първата българска държава.
Един малолетен и 104 непълнолетни без придружител след 22:00 ч. са установили служители на ОДП МВР Варна по време на специализирана акция в районите около заведения, в които се продава алкохол. Общо 452 подрастващи са били проверени от полицията във Варна в петък и събота вечерта. Всички ненавършили 18 години са били предадени на родителите си, с..
Ще е предимно ясно и слънчево време. Във вътрешността ще духа слаб до умерен вятър от север-североизток, а по Крайбрежието от изток-югоизток който следобед ще се подсили от бриз. Температурите още ще се повишат и минималните ще са между 18° и 23°, максималните във вътрешността ще са от 33° до 38°, по крайбрежието ще са малко по-ниски между 28° и 33°. За..
В националното военноморско учени ес международно участие «Бриз»2025 участват над 1500 души личен състав и 18 кораба и катери от 14 държави. По време на учението ще бъде сертифицирана по стандартите на НАТО морската тактическа група за специални операции, съобщи командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов. Той уточни, че..
Премиерът Росен Желязков не смята, че властите са превишили правомощията си при ареста на Благомир Коцев и останалите обвинени в корупция във Варна: "Не знам подробности по отношение на твърденията, че има нещо скандално в ареста. По принцип всички действия по задържане като административна мярка до 24 часа са онази фаза на принуда спрямо физическо..
Над половин милион души ще бъдат засегнати в България от режим на водата“. Такава прогноза направи пред btv бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов. По думите му, в Източна и Североизточна България имат трайно засушаване и траен проблем с водите, което ще наложи в следващите 5 до 10 години да се премине към алтернативни..
Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август.. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social.Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високите мита ставка, ако „Европейският съюз или страните от ЕС решат да произвеждат в Съединените..
" Няма основание за осъдителна присъда на Благомир Коцев, доказателствата не пораждат основание за някакви притеснения. Той самият знае и го декларира - не е извършил незаконни действия по време на кметския си мандат. Ще обжалваме ". Това каза в ефира на NOVA Милен Ралчев, адвокат на кмета на Варна. Според него няма използвани СРС и уличаващи..