Президентът на КНСБ Пламен Димитров, който се срещна с протестиращите и ръководството на пристанището, сподели за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“:
„Смятам, че има основание за увеличение на доходите, тъй като в пристанището около 45% от работещите работят на норми - разценки - нямат основни заплати, а всъщност зависят от съответните товари, които ще обработят, а тези разценки не се увеличавани от 2011 година. Работните заплати на останалите 55% са увеличавани през годините, но като цяло има изоставане в разценките, които поставят докери, механизатори и кранисти в една ситуация да бъдат недоволни“
В началото на идната седмица „би трябвало да бъде намерено едно разумно разрешение“, коментира Димитров, според когото за доходите на около 1400 души в пристанището за догодина ще са необходими около 2 милиона лева допълнително:
„Около 12 милиона лева ще бъде печалбата на пристанището за настоящата година. По всичко личи, че и двата терминала - Изток и Запад - ще бъдат на печалба... Чухме и позитивна дума накрая на изпълнителя директор, че ще трябва да си намерят тези средства. Аз съм умерен оптимист“.
Възможно е и да не се стигне до решение при преговорите. Трябва да се проведе и разговор с принципала – министърът на транспорта, допълни Димитров:
„Само да кажа, че стачната готовност в пристанище Варна остава. Нищо още не е приключило“.
По повод проблемите в Мини „Марица Изток“ и на топлоенергетиката Димитров коментира, че в сряда от 10 ч. в Раднево ще има протестен митинг пред централното управление на мини "Марица-изток", а се очаква да дойде и министърът на енергетиката:
„Това, че няма да има съкращения на работещи, към настоящия момент не им дава визията за напред какво държавата, правителството и нашата родина ще прави с електроенергетиката, базирана на местни въглища“.
Европейската енергийна стратегия предвижда излизането на такива мощности от експлоатация, но държава категорично се противопоставя на „бързи и неадекватни решения по закриването на мините и прибързаното ожесточаване на емисиите, които ще убият ТЕЦ-овете“, каза Димитров. Има поне още 6 държави от Източна Европа, които са реагирали остро.
Европейските избори през май се очаква да доведат повече националисти и популисти, които пък залагат на повече протекция и на по-малко Европа, каза Димитров. Може да се окаже, че по отношение на енергетиката това има позитивно влияние, допълни той.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..