Непосредствено преди края на 2018 година, от 30 ноември до 12 декември, ще се проведат традиционните „Филмови дни ЛУКС“. В програмата са включени и трите филма - финалисти за наградата за кино „ЛУКС“ на Европейския парламент. Жителите и гостите на Благоевград, Бургас, Варна, Плевен, Пловдив, София и Стара Загора ще могат да се насладят на безплатните прожекции на филмите „Стикс“, „Другата страна на всичко“ и „Жена на война“. За Радио Варна повече по темата коментира Светла Дамянова от "София филм фест".
- Какво представлява тази година кинопанорамата,организирана от бюрото на Европейския съюз в България?
- Филмовите дни „Лукс” вече са традиционна част от края на всяка една година. В продължение на няколко последователни години имаме възможност заедно с информационното бюро на Европейския парламент в България да представим трите филма, които са номинирани за наградата на Европейския парламент „Лукс” . Целта е да има възможност по-широка публика да се срещне с много важни и специално подбрани заглавия, които са дело на европейски творци, приковали вниманието на кино специалистите и на публиката в различни филмови форуми през изминалата година. Филмовата награда „Лукс” е инициатива на Европейския парламент именно с цел успешната популяризация на многообразието и богатството на еропейското кино. Любопитното в случая е, че и трите филма са преведени на всички европейски езици. Филмовите копия, които пътуват, са със субтитри на съответния език, който се говори в страната където пристигат. Филмът победител, „Жена на война”, получава възможност да бъде адаптиран и за трудно чуващи и трудно виждащи аудитории, като по този начин Европейският парламент всъщност дава възможност филмите да достигнат до максимално широк кръг от аудитория.
- Трите филма, които ще види българската публика, са „Стикс”, „Другата страна на всичко” и победителя - „Жена на война” . Това, обаче, са филми, които са натоварени и с различни обществени и социални послания.
- Разбира се, това е една от най-важните характеристики на европейското кино и това, което обединява трите заглавия през 2018 година, е присъствието на силни женски образи в тях. През годините се забелязва специално отношение на европейските творци към различни важни проблеми, които вълнуват нашия съвременник във всички държави на европейския континент. Например във филма „Другата страна на всичко” акцентът пада върху историята на една война, която разделя Югославия преди години и начина, по който историческите факти успяват да преминат през времето и да бъдат интерпретирани по различен начин за различните нови поколения. Темата на „Стикс” е срещата на един европейски човек, който има съвсем уважавана професия, разполага с възможности, но в един момент, в края на своята почивка, ненадейно попада на една лодка в открито море, пълна с бежанци. Начинът, по който документалната действителност функционира като алегория за подхода към бежанската криза е представен в този филм. „Жена на война” е филм, в който главната героиня, всъщност, се опитва да попречи на екологичната катастрофа, която застрашава нейната родна държава. Тя е взела съвсем присърце тази идея да направи всичко възможно, дори самата тя – без помощта на институции или група хора около нея, да саботира неподходящи производства на територията на Исландия. Темите на филмите са изключително любопитни и искренно се радваме, че и тази година имаме възможност да ги покажем във Варна, Благоевград, Плевен, Пловдив, Стара Загора и Бургас.
- С каква народност са трите филма - „Стикс”, „Другата страна на всичко” и „Жена на война”?
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..