Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучения за професиите на бъдещето започват във Варна

Как се учи предприемачество? Що е това изкуствен интелект? Колко са допирните точки между виртуалната реалност и реалния живот на учениците? Измислени ли са вече "професиите на бъдещето"? Как да разчетеме съкращенията VR, AR, IoT, ако не говорим английски език? Защо, когато говорим за всичко това трябва да тръгнем от обикновените и лесно обясними физични и химични закони, открити преди 100, 200 и повече години?

Все отговори, които днешното поколение деца - всички те родени във века на интернет, в който стигате по-бързо и лесно до Лондон, отколкото до село в Западна България, търси все по-често и все повече.

Всъщност, това далеч не са просто шантави съкращения, разказва Цветелинa Йорданова - част от екипа на високотехнологичния преакселератор за ученици (High Tech Pre-Accelerator for students), който ще обучава безплатно деца от Варна в "професиите на бъдещето". 

Отдавна си задаваме въпрсите какви ще са "професиите на бъдещето"? Дали ако мечтаеш да работиш на Марс няма да е лесно го направиш с един клик? Бъдещето е съвсем близо и всяка механична работа ще бъде заменена от роботи, а ние хората ще можем да изразяваме себе си чрез изкуство, наука, открития, пояснява още Йорданова.

Проектът #МисияБъдеще ще бъде представен пред повече от 1 800 ученици от 10 варненски училища. Освен това, до края на учебната година, а вероятно и през лятото обучителната програма ще е само във Варна, а от септември започва в София, Велико Търново и Харманли.Преговаряме още с Русе и Стара Загора, допълва друг от екипа - Галин Желязков.

По думите му, програмата е ориентирана към ученици от 5 и 6 клас. . Още по темата от един от основателите Галин Желязков.

High Tech Pre-Accelerator for students беше единственият полуфиналист от България на съзтезанието за социални иновации към Европейската комисия - EU Social Innovation, преди малко повече от година, добавя Цветелин Йорданова.
Зад идеята за преакселератора за ученици стоят варненският Beehive, Университет за деца,  проектът Tinusaur и Startup Factory Haskovo. Подкрепа оказват още BESCO - The Bulgarian Startup Association и JA Bulgaria.
Още за целите и обученията за варненските ученици разказват Цветелина Йорданова, Галин Желязков и Борис Георгиев, който преподава информатика в училище "Любен Каравелов" във Варна, но участниците в програмата ще го видят в ролята на ментор в областта на роботиката:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организации призовават за бойкот на хранителните вериги на 13 февруари

Няколко организации призовават за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари, четвъртък, предаде БНР. Заради високите цени, от Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други организации приканват хората да не пазаруват на въпросната дата в..

публикувано на 10.02.25 в 12:19

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 10.02.25 в 11:45

Откриха ботулинов токсин в още един варненски салон, проверките продължават

Два са салоните за красота във Варна, в които са открити с флакони с опасния ботулинов токсин, съобщава БНТ.  Тежките случаи след поставянето му, които доведоха до болница 12 жени, предизвикаха проверки, назначени от министъра на здравеопазването.  Той назначи и цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Ландшафтен архитект: Дълбокото подрязване на дърветата скъсява техния живот

Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..

публикувано на 10.02.25 в 10:15
Морска градина - Варна

Електрическа техника за поддръжка на Морската градина, възможно ли е това?

Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..

публикувано на 10.02.25 в 09:45

В Добрич обсъждат проблемите на дуалното образование у нас

Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..

публикувано на 10.02.25 в 08:42

10 февруари - ден за борба с епилепсията

На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията.  Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..

публикувано на 10.02.25 в 08:35