Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва ремонтът за бъдещия Център за подкрепа за лица с увреждания във Варна

Диляна Несторова
Снимка: Радио Варна

Центърът за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания ще се намира в два апартамента в блокове №11 и №17 във варненския кв. Аспарухово. Ремонтните дейности започват съвсем скоро и ще продължат близо 1 година. След това  на работа ще бъдат наети  23 специалисти, а капацитетът на потребителите е 90 души. На 30 от тях ще бъде предоставяна целодневна грижа, на останалите 60 почасова, каза за радио Варна ръководителят на проекта Диляна Несторова /на снимката/.

Целодневната грижа е при осъществяване на ежедневни дейности, осигуряване на терапевтична и специализирана медицинска помощ, рехабилитация, трудотерапия, арттерапия и др.

Почасовите услуги ще се извършват на място в центъра или в дома на потребителя и включват – консултиране, информиране и подкрепа, осигуряване на терапевтична помощ и рехабилитация, подкрепа за достъп до услуги, според индивидуалните потребности, включително специализирана медицинска помощ и профилактика.

Новата услуга, която центърът ще предоставя е т.нар. „Заместваща грижа”. Тя ще дава възможност хората с увреждания, които са потребители на центъра, да бъдат настанявани в него до 14 дни в годината по предварително съгласуван график или при спешно възникнала необходимост.

В следващата 1 година ще бъде извършен ремонт на помещенията, в които ще се намира Центърът. На практика потребителите и специалистите, които ще работят в него ще бъдат определени от 1 март 2020 година.

Община Варна изгражда Центъра за подкрепа на лица с увреждания по проект на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Финансирането е от Европейския съюз за близо 1 милион лева. Центърът ще работи 10 месеца, след което вариантите са два - или да премине на издръжка на държавата, или община Варна ще лобира пред Общинския съвет за финансиране от местния бюджет.

Проектът е пилотен за България и се реализира още в градовете София, Пловдив, Бургас и Русе. 

Чуйте още в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджетната комисия одобри на първо четене Законопроекта за държавния бюджет

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене Законопроекта за държавен бюджет за годината. 14 депутати от комисията гласуваха "за" проектозакона, а шест - с глас "против". "Въздържали се" нямаше, съобщава БНР.  Очаква се обсъжданията в пленарната зала по него да бъдат следващата седмица.  Финансовата рамка е изчислена при дефицит от три на..

публикувано на 26.02.25 в 17:50

Пчелари се събират на протест край село Слънчево в събота, планират затваряне на АМ "Хемус"

Национален протест на пчеларите със сборен пункт локалното платно на автомагистрала "Хемус" на разклонението за село Слънчево ще се проведе от 10.30 часа на 1 март, събота, съобщиха организаторите. Те планират затваряне на магистралата и провеждане на автошествие.  Пчеларите изразяват своето несъгласие с  липсата на държавна политика по опазване на..

публикувано на 26.02.25 в 16:20

Четири спортни обекта ще работят на 3 март във Варна

Четири спортни обекта ще работят и в деня на националния празник на България – 3 март (понеделник). На разположение на жителите и гостите на морския град ще бъдат плувен басейн „Делфини“, игрищата в общински спортен комплекс „Морската градина“, както и Ледената пързалка и зала „Скуош“ в общинския спортно-развлекателен комплекс „Младост“. Всички обекти..

публикувано на 26.02.25 в 15:58

Автомобил блъсна пешеходец на бул. "Владислав Варненчик"

Пикап е блъснал пешеходец на бул. "Владислав Варненчик" във Варна, при движение на заден ход.  Пострадалият е с контузия на крак и глава, съобщиха от КАТ-Варна. 

публикувано на 26.02.25 в 15:21

Директорът на "Градски транспорт" във Варна: Всички 1760 стълбове ще бъдат обследвани

Инцидентът с падналия стълб във Варна е едно неприятно, лошо обстоятелство, станало през нощта, когато няма хора по улиците и трафик. Това подчерта в интервю за Радио Варна изпълнителният директор на "Градски транспорт" инж. Николай Антонов.  Той обясни защо не е дал изявления пред медиите, включително и пред Радио Варна, в деня на инцидента. Причината..

публикувано на 26.02.25 в 15:05

КЕВР задължи ЕРП-тата да компенсират битовите клиенти, останали без ток по празниците

Комисията за енергийно и водно регулиране задължи трите електроразпределителни дружества да компенсират всички реално засегнати и изрядни битови клиенти заради прекъсването по коледно-новогодишните празници. Това става ясно от съобщение на регулатора до медиите. Неустойките ще се приспадат от общата стойност на бъдещата фактура на потребителите, или ще..

публикувано на 26.02.25 в 13:40

12 точки в дневния ред на Общинския съвет във Варна в четвъртък

Общинският съвет във Варна се събира на редовно заседание в четвъртък – 27 февруари, в 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. В предварителния дневен ред са включени 12 точки. Предстои общинските съветници да решат дали да одобрят разходи, които ще бъдат направени преди приемането на бюджета за 2025 г. Въпросните средства са предвидени за..

публикувано на 26.02.25 в 13:38