Гостоприемни, сърцати, хора с големи и топли души, срещнахме в Петров дол.
На площада пред кметството има селска чешма. Кметът Добромир Пенчев ни разказа, че това място често служи за отдих както на туристи и гости, така и на жителите на селото. Наоколо се вижда цветна детска площадка, където е поставен и един от символите на селото – червените кончета-люлки.
Местните твърдят, че и в делник, и в празник, и добро и в лошо, са задружни – помагат си и и искрено държат едни на други. В това се уверихме и ние – Дана Момчилова, Румен Сарандев и Олга Карова.
Към Народно читалище „Вичо Иванов“ има две музейни сбирки. Едната е етнографска, тя е подредена като работен кът със стан и всички пособия, необходими за обработването на прежда. Гостна стая и кухня ни показват как навремето са живели петровдолци. Другата музейна сбирка илюстрира поминъка в селото, в нея са експонирани различни инструменти за земеделие. Защото земята – тя е най-ценна за жителите на Петров дол. Тук са корените им. Върху нея преди десетки години са построили читалището – символ на селото. В нея е експонирана и най-старата носия.
Преди хилядолетия в района на Петров дол е текла река, оформила причудливи форми в скалите. По-късно в местността уединение са намерили монаси-отшелници, разказа кметът на селото Добромир Пенчев и председателят на читалището Снежанка Колева.
Навсякъде около Петров дол можете да видите спиращи дъха гори. До някои от тях, обаче, туристите нямат достъп.
Разхождайки се из Петров дол се срещнахме с Веселин Владимиров, когото всички наричат Бат Весан. Години живял в чужбина, той се е завърнал в Петров дол заради носталгията по детството и желанието да превърне родната стара къща в имение. Къщата за гости приема посетители от близо и далеч, а домакинът ги посреща с ръчно набрани билки, сушени плодове, домашно сирене и кашкавал.
Млади и стари, богати и бедни, местни и придошли. Всички живеят заедно в Петров дол. То ни хареса най-вече заради хората, с които се срещнахме! Хора – топли и истински. Също като Петров дол!
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..