Суперлуние ще можем да наблюдаваме тази вечер. Характерно за това астрономическо явление е, че Луната е в пълната си фаза, докато е най-близо до Земята. Тогава тя е видимо по-голяма и по-ярка, обясни физикът от Института по астрономия към Българската академия на науките Пенчо Маркишки:
"Това означава съвпадение на момента на пълнолунието, което ще настъпи в 17:54 часа, с момента, в който Луната минава през перигея на орбитата си, или това е точката, в която Луната е най-близо но Земята... Това означава, че тогава Луната е с 14-15% видимо по-голяма в сравнение със случая, когато Луната е най-далече от Земята и пак е пълна, като последното явление се нарича Микролуние, но е по-малко популярно. Също така яркостта на Луната нараства с около 30% в такива случаи, поради по-голямата близост на нашия естествен спътник. Искам да подчертая, че видимо по го-голямата Луна трудно може да бъде визуално потвърдена, тъй като човешкото око, за да оцени видимия размер на някакъв обект, е нужно да може да сравнява с нещо друго, а Луната е сама на небето, така че няма как да сравним нейната яркост. Това може да стане само по фотографски път, с фотометри или с луксметри - с уреди, които са способни за измерват светлина."
Съвпадението на пълнолуние с перигей се получава на около 412 денонощия. Така че тази година няма да наблюдаваме друга Супер Луна, добави физикът.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..