Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кого слуша НАП?

| обновено на 21.02.19 в 16:26
Снимка: БГНЕС

В Интернет, а и в повечето дискусионни групи, се открояват основно гласовете на лаици по темата с фискалните устройства (касовите апарати и фискалните принтери) или специалисти в съвсем различни области, но не и на хората, които от години се занимават с изграждане и поддържане на системи за управление на продажбите в търговски обекти (СУПТО). Дори разни счетоводители, разпознаваеми лица, обясняват публично колко им е трудно да разберат Наредба Н-18 и как да я прилагат, но в същото време не търсят професионална консултация. Напротив, перифразират Йосиф Сталин: „Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы.“ като съветват клиентите си да се отказват от фискалните устройства, само защото не ги разбират.

 момента НАП се консултира повече с производителите на софтуер, отколкото с хората от бранша, които всеки ден инсталират и интегрират системи, изграждат изцяло търговски обекти с хардуер, софтуер и фискални устройства. НАП си говори с програмистите, които им обясняват какво могат и какво и не могат да направят". Това каза в ефира на предаването "POST FACTUM" Стефан Радев, управител на сервиз за касови апарати и член на УС на Българската асоциация на дистрибуторите на фискални устройства. Според него резултатът е, че повечето програмисти не знаят как се управляват фискални устройства и не биха могли да ги управляват без чужда помощ. Това, обаче не означава, че няма готови решения. "Примерно, на един от големите производители в България ТРЕМОЛ, единственият начин за тестване на новите устройства е чрез интернет, т.е. имат фискално устройство, закачено при тях, и дават достъп на всеки един от разработчиците да го тества, да издава бележки, да чете информация, да сторнира документи и каквото се сетите още. Във Варна има фирма, която програмира основно аутсорсинг решения и от няколко години разполага с уеб-базиран софтуер за управление на фискални устройства.”

Срокът, в който компаниите, използващи софтуер за управление на продажбите, трябва да отговорят на новите изисквания, се удължава до края на септември. За регистрираните по ДДС, които са с обикновен касов апарат, се запазва сегашният - 31 март. Според Стефан Радев  отлагането няма да помогне на никого. "Хората, които могат да намерят решение, ще го намерят и в сега поставените срокове, а тези, които се оплакват или пък нямат парите да го направят, те няма да го намерят, дори и да се отложи с година”.

Много от бизнес асоциациите вече сигнализираха, че членовете им няма да са готови с новите изисквания на Наредба 18, заради недостатъчното време и множеството неясни текстове в нормативния акт. В тази връзка Стефан Радев коментира:

Всички промени на Наредба 18 се обсъждат вече три-четири години. Въпреки че НАП си доизмислиха някои неща от обсъжданите до момента, все пак логиката я има и не би могла да затрудни сериозния бизнес.”

Въпроса за ограничаване на световно известните системи за онлайн търговия на базата на платформи с т.нар. „отворен” код, Радев коментира така: 

„Повечето софтуер в сферата на електронните магазини, ако не е напълно свободен, то голяма част от кода му е „отворен” и всеки би могъл да го прочете и да го модифицира спрямо неговите нужди. За замяната на софтуерите има български електронен магазин, който е със затворен код, но от няколко месеца се рекламират, че ще го регистрират като СУПТО и ще отговорят изцяло на изискванията на Наредба 18. Тези, които не биха могли да направят другата инвестиция, да си подобрят сега използвания софтуер, биха могли да си купят от тях тази услуга."

Според Стефан Радев голяма част от бизнеса може да актуализира софтуера си дори в тези срокове, а за много други, дори досега да са ползвали софтуер в търговския обект, това ще се окаже напълно излишно и твърде скъпо, още повече, че има много добри алтернативи. Колкото до фискалните устройства, много голяма част от тях, могат да бъдат доработени и то на съвсем поносима цена, а за друга част обаче, това е икономически нецелесъобразно, тъй като разходите им ще се изравнят с цената на замяна и като се има предвид, че старото устройство ще бъде амортизирано и без гаранция, то по-сериозните бизнеси ще трябва да преосмислят начина на използването им.

Цялото интервю на Емилия Николова със Стефан Радев чуйте в прикачения файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05

Боса нова на входа на Морската градина, говорят музикантите от Magic Street Jazz Varna

Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna  срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..

публикувано на 30.10.24 в 09:10