Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Логопеди: Общувайте повече с децата!



Трима специалисти от Дневния център „Карин дом” във Варна са част от втората инициатива „Логопед с добро сърце”. Кампанията е по повод Европейския ден на логопедичната терапия и професионален празник на логопедите - 6 март. Тя е полезна за всички деца, които имат необходимост от професионална помощ за езиково-говорното си развитие, както и за промяна в комуникативните умения и за добър изказ. Консултациите са безплатни. Продължават до 10 март и в сайта kauza.logopedia.bg могат да бъдат намерени координатите на доброволците от Варна. Анета Морфова и Светлана Ангелова от Карин дом са доброволци в инициатива „Логопед с добро сърце”.

Снимка-  Навреме ли родителите обръщат внимание на говорните проблеми на децата си?

-  Обикновено родителите се обръщат към нас, когато детето стане на около 3-годишна възраст и все още не говори. Но напоследък вече ни търсят и по-рано. Хубаво е, че и педиатрите вече започнаха да ги насочват за консултация.  И всъщност, когато отидем на консултация за това, че детето все още не говори, много често установяваме и, че то има проблеми с храненето. И нашата работа започва още от там - започваме да работим за хранене, за пиене, за подобряване на комуникативните умения и след това вече за говорене.

-  Кои са най-често срещаните проблеми при малките деца, с които от родителите се обръщат към вас?

-  Най-често  за това, че децата им все още не говорят, или че не разбират какво им казват или че не реагират на името си,  че не общуват с другите деца... Това са първите сигнали, които родителят усеща.  Тогава, той търси помощ. За съжаление най-често първо се обръщат зая  информация в интернет. Всъщност ние искаме да провокираме именно това - когато имат такива нужди, да потърсят специалист, за да можетой да им окаже подкрепа и всичко да е в полза на детето.

-  Тоест, когато се забележат подобни симптоми, да не се изчаква и да се търси информация в интернет, а веднага да се направи консултация със специалист?

-  Специалистът може да прецени от какво се нуждае детето и съответно да даде насоки на родителя – дали да търси професионална помощ или какво може да направи у дома.

Светлана Ангелова























-  Работите ли и с родителите? Защото, за да се стигне, може би, до подобен проблем, вината не е само на средата, примерно?

-  Да. Работим най-вече с родителите. И в център „Карин дом” и в услугата „Ранна интервенция” работата е насочена предимно към родителя, защото децата имитират своите родители и те по-скоро се учат, гледайки какво правят техните родители, а не е най-важно да чуят какво точно им казват.  Аз много често давам пример с една майка. Когато отидохме на домашна визита, у тях имаше много играчки, но детето не играеше с тях. То всъщност само вадеше играчки от един шкаф и ги носеше в мивката, и след това пак ги слагаше в шкафа. Всъщност, когато попитах мама: тя играе ли със своето дете, тя ми обясни, че няма време много да играят, защото по цял ден чисти и готви. Всъщност детето имитираше майка си и, когато тя започна да играе с него целенасочено, да обяснява названията на предметите, тогава и детето се научи, че тези петна около него са някакви предмети, които си имат наименования и започна да ги назовава. Дори скоро ги видях - детето вече е в трети клас, знае 3 езика и се развива много добре.

-  Значи нищо на изпуснато и въпросът е да се реагира навреме.

-  Навреме да се започне подкрепата на децата и на родителите, защото работата ни винаги в тандем с родителя, за да може той да подкрепя детето си и в семейната обстановка, а не само тук по време на терапевтичната работа с логопеда.

- Независимо, че предварително е било записването, предполагам не връщате хора, които ви потърсят за помощ?

-  Винаги ще отделим време за родителите, които имат нужда. Те могат да ни потърсят за консултации дори и след като изтече тази седмица на безплатни консултации. 

-  Консултациите се провеждат в „Карин дом” по време на тази кампания?

- Да, в центъра „Карин дом” организираме всички консултации. До този момент са ни потърсили повече от 20 родители.

- Броят на родителите, които са ви потърсили, предполагам, е по-голям отколкото обикновено?

-  Родителите, които не потърсиха за този макар и кратък период, са много повече отколкото, да кажем, последната половин година. Това е хубаво - че те откриват нуждата именно чрез такива кампании, такива каузи и се престрашават да потърсят нашата помощ и съдействие.

- Какво бихте посъветвали родителите?

-  Да общуват повече с децата си, да общуват така, че детето да разбира, че речта е насочена към него. Да осъществяват също очен контакт с детето си, защото повечето родители си мислят, че, ако просто си говорят помежду си или телевизорът е пуснат, че това пак е говорене на детето. Но е важно общуването - детето да отвръща на родителя. Тук говоря още за бебешката възраст, когато детето започне да гука. А когато след това то започне да произнася целенасочено думи, родителят трябва да добавя нови думи, да съставя изречения, да обогатява речника на детето с думи, с действия, с определения. Важното е също родителят винаги да бъде позитивен и да стимулира детето, тоест то да се чувства успяло.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35