Знаете ли, че в местността „Карантината“ се е намирала пивоварна „Галата“, където се е произвеждала и тъмна, и светла бира? А колко фара са били построени в квартал „Галата“ през годините и кой е първият, открит през далечната 1863 г.? Любопитни и малко известни факти разказаха в читалище „Васил Левски“ във варненския квартал днес лекторите от Регионалния исторически музей във Варна Теодор Роков и Кольо Хубенов.
Събитието „Опознай родния край. История и археология на „Галата“ е част от поредицата събития за историята на кварталите във Варна. „Идеята е да популяризираме историята на нашия роден край. Всички знаем историята на централната част на града, но не и за кварталите. „Галата“ има една сериозна историческа линия от Древността до Съвремието. Тя е тясно свързана с Варна“, подчерта един от организаторите на събитието - историкът Симеон Кулиш.
Със съдбата на три исторически личности, свързани с „Галата“, запозна присъстващите Кольо Хубенов. Една от тях е арменският герой Андраник Озанян, в чест на когото е поставен паметник в центъра на квартала.
На историята на „Галата“ бе посветен увлекателният разказ на археолога Теодор Роков. Три фара са съществували в „Галата“ през годините. За първия свидетелства английска литография. Открит е на 15 август 1863 година, а непосредствено до него след пет години е построен и панорамният ресторант „Галатея“. В резултат от свлачищните процеси, през 1997 година пропада долната тераса на ресторанта, а година по-късно – и фарът. Вторият и третият фар на „Галата“ съществуват и днес.
Роков разказа и за карантинните бараки в местността „Карантината“, заради които тя носи това име. Запозна присъстващите и с археологическите открития в „Галата“, са изградения санаториум за деца, за ловния парк с хижа и стрелбище на ловно дружество „Сокол“.
В края на събитието, домакините от читалище „Васил Левски“ в Галата получиха за подарък 60 книги с художествена литература от организаторите - Сдружението „Отечествен съюз“, Регионалният исторически музей и Клубът на хуманитариста във Варна. Това е първата от поредицата събития, посветени на историята на варненските квартали. Следват „Чайка“, „Левски“ и „Владислав Варненчик“, съобщи Симеон Кулиш.
Репортаж от събитието чуйте в прикачения звуков файл:
Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..