Знаете ли, че в местността „Карантината“ се е намирала пивоварна „Галата“, където се е произвеждала и тъмна, и светла бира? А колко фара са били построени в квартал „Галата“ през годините и кой е първият, открит през далечната 1863 г.? Любопитни и малко известни факти разказаха в читалище „Васил Левски“ във варненския квартал днес лекторите от Регионалния исторически музей във Варна Теодор Роков и Кольо Хубенов.
Събитието „Опознай родния край. История и археология на „Галата“ е част от поредицата събития за историята на кварталите във Варна. „Идеята е да популяризираме историята на нашия роден край. Всички знаем историята на централната част на града, но не и за кварталите. „Галата“ има една сериозна историческа линия от Древността до Съвремието. Тя е тясно свързана с Варна“, подчерта един от организаторите на събитието - историкът Симеон Кулиш.
Със съдбата на три исторически личности, свързани с „Галата“, запозна присъстващите Кольо Хубенов. Една от тях е арменският герой Андраник Озанян, в чест на когото е поставен паметник в центъра на квартала.
На историята на „Галата“ бе посветен увлекателният разказ на археолога Теодор Роков. Три фара са съществували в „Галата“ през годините. За първия свидетелства английска литография. Открит е на 15 август 1863 година, а непосредствено до него след пет години е построен и панорамният ресторант „Галатея“. В резултат от свлачищните процеси, през 1997 година пропада долната тераса на ресторанта, а година по-късно – и фарът. Вторият и третият фар на „Галата“ съществуват и днес.
Роков разказа и за карантинните бараки в местността „Карантината“, заради които тя носи това име. Запозна присъстващите и с археологическите открития в „Галата“, са изградения санаториум за деца, за ловния парк с хижа и стрелбище на ловно дружество „Сокол“.
В края на събитието, домакините от читалище „Васил Левски“ в Галата получиха за подарък 60 книги с художествена литература от организаторите - Сдружението „Отечествен съюз“, Регионалният исторически музей и Клубът на хуманитариста във Варна. Това е първата от поредицата събития, посветени на историята на варненските квартали. Следват „Чайка“, „Левски“ и „Владислав Варненчик“, съобщи Симеон Кулиш.
Репортаж от събитието чуйте в прикачения звуков файл:
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..