Знаете ли, че в местността „Карантината“ се е намирала пивоварна „Галата“, където се е произвеждала и тъмна, и светла бира? А колко фара са били построени в квартал „Галата“ през годините и кой е първият, открит през далечната 1863 г.? Любопитни и малко известни факти разказаха в читалище „Васил Левски“ във варненския квартал днес лекторите от Регионалния исторически музей във Варна Теодор Роков и Кольо Хубенов.
Събитието „Опознай родния край. История и археология на „Галата“ е част от поредицата събития за историята на кварталите във Варна. „Идеята е да популяризираме историята на нашия роден край. Всички знаем историята на централната част на града, но не и за кварталите. „Галата“ има една сериозна историческа линия от Древността до Съвремието. Тя е тясно свързана с Варна“, подчерта един от организаторите на събитието - историкът Симеон Кулиш.
Със съдбата на три исторически личности, свързани с „Галата“, запозна присъстващите Кольо Хубенов. Една от тях е арменският герой Андраник Озанян, в чест на когото е поставен паметник в центъра на квартала.
На историята на „Галата“ бе посветен увлекателният разказ на археолога Теодор Роков. Три фара са съществували в „Галата“ през годините. За първия свидетелства английска литография. Открит е на 15 август 1863 година, а непосредствено до него след пет години е построен и панорамният ресторант „Галатея“. В резултат от свлачищните процеси, през 1997 година пропада долната тераса на ресторанта, а година по-късно – и фарът. Вторият и третият фар на „Галата“ съществуват и днес.
Роков разказа и за карантинните бараки в местността „Карантината“, заради които тя носи това име. Запозна присъстващите и с археологическите открития в „Галата“, са изградения санаториум за деца, за ловния парк с хижа и стрелбище на ловно дружество „Сокол“.
В края на събитието, домакините от читалище „Васил Левски“ в Галата получиха за подарък 60 книги с художествена литература от организаторите - Сдружението „Отечествен съюз“, Регионалният исторически музей и Клубът на хуманитариста във Варна. Това е първата от поредицата събития, посветени на историята на варненските квартали. Следват „Чайка“, „Левски“ и „Владислав Варненчик“, съобщи Симеон Кулиш.
Репортаж от събитието чуйте в прикачения звуков файл:
Изплащането на пенсиите през февруари тази година чрез пощенските станции ще започне от днес, 7 февруари, и ще завърши на 20 февруари (четвъртък). Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари 2025 г. На 4 февруари на всички правоимащи лица бяха..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..