Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Астрономи за първи път заснеха черна дупка

2
Снимка: БГНЕС

Астрономите са готови скоро да покажат първия директен образ на черна дупка и околния вихър от бяло-горещ газ и плазма, неумолимо привлечени от гравитацията в неговата ненаситна паст, заедно със светлината, която генерират.

Картината ще бъде заснета от един от телескопите Event Horizon, мрежа от осем радиотелескопа, разпръснати из космоса, съобщава БГНЕС.

Пол Макнамара, астрофизик от Европейската космическа агенция и учен от проекта за мисията, която ще следи обединяването на големи черни дупки в космоса, помогна на АФП да постави това, което той нарича "изключително техническо постижение", в подходящ контекст.

Откъде знаем, че съществуват черни дупки?

"Разбира се, ние мислим за черната дупка като нещо много тъмно. Но масата, която поглъща, образува така наречения акреционен диск, който става толкова горещ, че свети и излъчва светлина“, сподели ученият.

През годините учените трупат непреки наблюдения - рентгенови лъчи, идващи от обекти, например в други галактики.

През септември 2015 г. детекторите за гравитационни вълни LIGO в САЩ направиха измерване на две черни дупки, които се сблъскаха.

„Всички доказателства, които имаме от вселената - рентгенови лъчи, радио вълни, светлина - сочат към тези много компактни обекти, а гравитационните вълни потвърждават, че те наистина са черни дупки, дори и да не сме виждали такива.", обясни Макнамара.

Какво е „хоризонт на събитията“?

"В центъра на черната дупка има нещо, което наричаме "сингуларност" - огромно количество маса, сгъната до безкрайно малка, нулева точка в пространството. Ако достигнете определено разстояние от тази сингулярност, скоростта на бягство пада под скоростта на светлината. Това е хоризонтът на събитията.

Това не е физическа бариера - не можете да стоите на нея. Ако сте вътре, не можете да избягате, защото ще се нуждаете от безкрайна енергия. Ако сте от другата страна, бихте могли да избягате - по принцип.“, продължава обяснението си ученият.

Колко голяма е черната дупка?

„Диаметърът на черната дупка зависи от нейната маса, но винаги е двойно по-голяма от това, което наричаме радиуса на Шварцшилд. Ако Слънцето се свие до точка на сингулярност, радиусът на Шварцшилд ще бъде три километра, а диаметърът ще бъде шест.

За Земята диаметърът ще бъде 18 милиметра, или около три четвърти от инча. Хоризонтът на събитията в черната дупка в центъра на Млечния път, е с размери около 24 милиона километра.

Как ще изглежда изображението?

Телескопът няма да заснеме самата черна дупка, а материалът, който е уловил.

Няма да е голям диск с висока резолюция, както в холивудския филм „Интерстелър“. Но може да видим черно ядро с ярък пръстен - акреционният диск около него.

Светлината зад черната дупка се огъва като леща. Без значение каква е ориентацията на диска, ще го видите като пръстен поради силната гравитация на черната дупка.

Визуално ще прилича много на затъмнение, въпреки че механизмът, разбира се, е съвсем различен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Стефанова: Стоп на ранните ромски бракове!

Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е   по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...

публикувано на 08.04.25 в 09:42

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40