Носителката на световния приз „Най-добър изпълнител на класическа музика за 2018-та“ Хасмик Харутюнян ще бъде звездата на концерт във Варна, посветен на 113-ата годишнина от създаването на Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“. Спектакълът ще бъде от 18 часа на 14 април, неделя, в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“, а входът за него е свободен. Диригент – Левон Манукян.
Преди концерта, усмихнатата Хасмик бе гост в Радио Варна:
За втори път съм в България, през декември бяхме в София, а сега – ето ни и във Вашия град. Обикнах Варна, много красив и очарователен град, с голямо море и вкусна кухня. От два дни съм тук, а на 14 април сме ви подготвили един наистина много красив концерт. Ще чуете познати световни оперни арии и арменски песни. Хубаво е, че имаме възможност като талантливи солисти да излезем вън от Армения и да представим таланта и песните на нашата държава.
Вие сте носител на приза „Най-добър изпълнител на класическа музика за 2018“. Как приемата тази награда?
Призът „Най-добър изпълнител на класическа музика за 2018“ е нещо, което ти си желал много през годините, това ти дава стимул да се усъвършенстваш в кариерата си, за да може да покажеш и днес, че си заслужил тази награда. Любовта към сцената и изкуството на пеенето е толкова голяма, че си съгласен да се лишаваш от много неща, за да стигнеш точно там, където желаеш. Пея от малка, наследила съм това от моя дядо по бащина линия. Независимо от това, че братята ми са лекари, аз имам призванието да пея и поех по своя път. Баща ми беше този, който бе с мен, когато правех свите първи стъпки към Консерваторията.
От малка се занимавате с музика, но в момента работите и като вокален педагог към детски център. Какъв трябва да е подходът към децата, как те се възпитават чрез музика?
Работейки с малки деца, ти непрекъснато усъвършенстваш себе си. С тях учиш все нови и нови неща. Тези уроци, които давам на децата, са чист обмен между нас. Те са нещо много съкровено като усещане.
Няма как да не насочим поглед към предстоящия концерт. Какво да очаква варненската публика?
Концертът е посветен на 113-годишнината от създаването на Общоарменския благотворителен съюз. Ще чуете седем произведения на Комитас – композиторът, почитан от страна на арменците като създателя на тази музика. Ще чуете и други световни произведения, сред които са такива на Армен Тигранян, Хачатур Аветисян и Едгар Ованесян. С голямо вълнение и трепет очаквам деня, в който ще се срещна с варненската публика. Топла е връзката между Армения и България, бих се радвала и на обратно посещение от Ваша страна у нас. Концертът в София мина незабравимо, много топло, сърдечно и приятно беше за мен да открия тази топлина тук, в България. Публиката е невероятна. Тя ти дава още повече кураж, за да продължаваш да твориш.
Има ли песен, която при подготовката си за концерта не ви оставя да заспите?
Да, има. В нея се пее за една щастлива птица, на Комитас е. Много е важно тези песни да се чуят и извън Армения. Днес в света има много артисти, певци и солисти, които работят в други страни и движат арменската музика навсякъде по света. Тя е родена от сърцето на арменеца, от неговото усещане към света. Много е важно е човек да се запознае с корените на арменците, от къде са дошли и къде отиват.
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..