Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Стефанов: Хората се обръщат към природата, но я губим

Антон Стефанов е млад планински водач, който с група съмишленици изкачи връх Мургаш при това с благотворителна цел. Те събират пари за дете, страдащо от парализа. В предаването "Хоризонти" Антон обяснява и за особеностите при планинските изкачвания в този преходен период между зимните условия и летния сезон, когато към планините за преходи се насочват повече хора. Той има амбицията да покори първенците на отделните континенти с призив да запазим от унищожение горите.

-Каква беше целта на изкачването на Мургаш?
- Организирахме се група приятели и познати от интернет и не само да подкрепим едно момиченце от София - Теодора Юрукова, което страда от церебрална парализа. Искаме да съберем възможно най-много средства за нея. От мое лице това е първа инициатива, но няма да е последна. Юни или юли ще направим още едно изкачване, защото сега времето беше лошо и не дойдоха много хора.
-Въпреки лошото време как премина изкачването?
-Страхотно премина. Даже имаше и група бегачи. Събрахме се 11 души, направихме прехода. Хубаво време накрая ни се усмихна за хубавата кауза.
-Какъв е маршрутът до Мургаш?
- Не е много труден, започва от Елешнишкия манастир край София. Наскоро бе маркиран от местното туристическо дружество Кремиковци, почистен е. Маршрутът не е тежък, около 10 км е в посока. Хижата вече работи, има на място човек и е подходящо за разходка. Тръгва се от около 700 метра надморска височина. Върхът е на почти 1700 м. Дори за голяма група, с приятни почивки времето на посока е около 3 часа и половина. Като се излезе на билото при ясно време има много приятна гледка във всички посоки, почти една трета от България се вижда.
-Вие изкачвахте на дъжд. Какви препоръки даваш на хората с по-малко опит в тези условия?
-Ако не се чувстват сигурни в своите възможности по-добре наистина да не тръгват, защото може да ги хване мъгла или гръмотевична буря. Но иначе задължително трябва дъждобран, хубави резервни топли дрехи и хубаво настроение. Специално в този дял на Стара планина пътеките са каменисти и дори не е накаляхме, така, че няма опасност да се изгуби пътеката.
-Повече хора ли се обръщат към планинския пешеходен туризъм?
-Абсолютно да. Хората се обръщат към природата и искат да участват в инициативи за опазване, преходи и т.н. Аз искам да изкача седемте континентални първенци Seven summits и то за определено време с каузата да запазим горите, защото за мен те са белите ни дробове и всички трябва да мислят за тях.
-А губим ли природата?
-Да, губим я! С всеки изминал ден тя се унищожава. Всеки който излезе на излет може да види как я унищожаваме, как се изрязват хубавите гори в Родопите, Стара Планина и не само. Трябва да има контрол от страна на държавата, защото има групи хора, които правят всичко възможно, подават се сигнали, но като не се действа от страна на институциите, няма смисъл...


Предаването "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов може да слушате неделя след 18 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10