Криптовалутите все още не са включени в академичната програма, понеже нормативно въпросът все още не е уреден, това каза за Радио Варна доц. Слави Генов, ръководител на катедра „Счетоводна отчетност“ в Икономически университет Варна. Криптовалутите в определени области даже са и забранени за използване. Голям проблем е и тяхното оценяване, а щом не могат да бъдат оценени, няма как да бъдат представени счетоводно. Остава въпросът колко е справедливата стойност на един биткойн или друга криптовалута? Много други обекти, подлежащи на отчитане, също не са включени счетоводно, поради липсата на надеждна оценка – пример за това са провизиите.
„Имаме едно съдебно дело, но ако юристите ни не могат да ни посъветват колко е стойността, на която да си определим задължението и разхода, ние изоставяме този момент и го поясняваме, но в крайна сметка щом няма надеждна оценка не можем и да го включим. Така че при криптовалутите основният проблем е надеждната оценка. Да, би могло да се преподава, но счетоводството е вързано с нормативната уредба. Засега темата присъства по-скоро като размисъл, но да се преподава е малко рано“, коментира доц. Генов. „Всички се лутат между дилемата има ли я криптовалутата или я няма като отчетен обект.
- От тази година новото в данъчната декларация са сделките с криптовалути. Как може да се случи това?
- Как ще ги включим и какво ще включим е въпрос на развиваща се практика.
Темата за криптовалутите бе част от конференцията, с която катедра "Счетоводна отчетност" отбелязва своята 95-та годишнина. За предизвикателствата пред екипа на катедрата и актуалните финансовите въпроси, чуйте от доц. Слави Генов в прикачения файл:
Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..