Криптовалутите все още не са включени в академичната програма, понеже нормативно въпросът все още не е уреден, това каза за Радио Варна доц. Слави Генов, ръководител на катедра „Счетоводна отчетност“ в Икономически университет Варна. Криптовалутите в определени области даже са и забранени за използване. Голям проблем е и тяхното оценяване, а щом не могат да бъдат оценени, няма как да бъдат представени счетоводно. Остава въпросът колко е справедливата стойност на един биткойн или друга криптовалута? Много други обекти, подлежащи на отчитане, също не са включени счетоводно, поради липсата на надеждна оценка – пример за това са провизиите.
„Имаме едно съдебно дело, но ако юристите ни не могат да ни посъветват колко е стойността, на която да си определим задължението и разхода, ние изоставяме този момент и го поясняваме, но в крайна сметка щом няма надеждна оценка не можем и да го включим. Така че при криптовалутите основният проблем е надеждната оценка. Да, би могло да се преподава, но счетоводството е вързано с нормативната уредба. Засега темата присъства по-скоро като размисъл, но да се преподава е малко рано“, коментира доц. Генов. „Всички се лутат между дилемата има ли я криптовалутата или я няма като отчетен обект.
- От тази година новото в данъчната декларация са сделките с криптовалути. Как може да се случи това?
- Как ще ги включим и какво ще включим е въпрос на развиваща се практика.
Темата за криптовалутите бе част от конференцията, с която катедра "Счетоводна отчетност" отбелязва своята 95-та годишнина. За предизвикателствата пред екипа на катедрата и актуалните финансовите въпроси, чуйте от доц. Слави Генов в прикачения файл:
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..