Какво е КОНЧЕ №7?
Конче №7 е детска играчка, тенекиено конче с гумена грива и опашка, за което е прикачена малка двуколка. Детето сяда в нея и завърта педали, за да започне да се движи кончето. Играчката е произведена в СССР. За родените в края на ХХ и началото на ХХІ в., които нито имат спомени от онова време, нито са стигнали до уроците по история на социалистическия лагер, уточняваме - „СССР“ се разчита като „Съюз на съветските социалистически републики“ и е държава, която вече не съществува. Цената на кончето била 21 рубли и 50 копейки. За да си представите каква е била стойността му, трябва да знаете, че по онова време лекар или инженер получавал средно 120 рубли /паричната единица в СССР и дн. Руска федерация/. Кончето било силно желано от децата, но в общия случай, недостижима играчка за тях. Няма данни кончето да е предлагано в българските магазини.
От тези някогашни тенекиени кончета в руския език се появява изразът "конь педальньiй" като илюстрация на работа, която трудно се реализира, разяснява д-р Тодоров в интервю за Радио Варна.
Кой е Симеон Тодоров?
Симеон Тодоров е варненец. Завършил е І ЕГ с немски език, а след това медицина. От години работи като педиатър в Германия, а фотографията му е повече от хоби. Живее със съпругата си Даниела в град Цвикау /четвъртият по големина град в Саксония, Източна Германия/. Имат двама синове.
Няма лична снимка на КОНЧЕ №7!
Как се появи КОНЧЕ №7 във Варна?
Колкото и както да търсихме информация как се е появило кончето за снимки във Варна, така и не намерихме. Единственото, което знаем е, че от 60-те години на ХХ в. то се появява на две места в града – или до фонтаните при днешния Окръжен съд, или на входа на Морската градина. Фотографът, който овековечава варненските деца, поседнали в двуколката с компания или без, се казва Хачик Минасян.
Историята на д-р Симеон Тодоров с КОНЧЕ №7
От замисъла на д-р Симеон Тодоров до подреждането на фотографиите му на порасналите варненци с КОНЧЕ №7, минават шест години. Половината от времето е посветено на това да намери истинската играчка и да убеди собственика й – германец, да му я продаде на добра цена. Д-р Тодоров пътува специално от Цвикау до Дюселдорф, за да види играчката. В началото германецът поискал четирицифрена сума за нея. Бил я получил през 60-те години като подарък за Нова година от чичо си – някога студент в СССР…
През 2018 г. д-р Тодоров се спазарил за кончето, натоварил го в колата си… и „газ“ към Варна. Миналото лято той покани чрез групата „Стара Варна“ всеки, снимал се през миналия век на КОНЧЕ №7, да дойде отново на входа на Морската градина, за да го фотографира пораснал…
Сега е ред да видим старите и новите снимки с КОНЧЕ №7, да видим колко сме се променили, да усетим отново духа на нашата детска Варна в Арт салоните на Радио Варна.
Двуколката ще бъде пак в Морската градина! Доведете децата и внуците си, ще имате възможност да ги снимате и тях с КОНЧЕ №7 от 16.00 до 18.00 часа за дните 22, 23 и 24 юли. Мястото е до сградата на Радио Варна.
Проявата е част от специалната програма на медията „85 години Радио Варна“.
Откриване на изложбата 22 юли 2019 г., понеделник - 18.00 часа
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..