Варненецът Тодор Димитров е подводен фотограф, спечелил ред престижни награди. Той гостува в предаването на РАДИО ВАРНА за туризъм, пътешествия и приключения "ХОРИЗОНТИ" с водещ Иван Симеонов. Най-често варненецът снима в Черно море, но е бил и в Егейско море. Какви са емоциите там?
Средиземно море, специално Егейско, сравнено с нашето, е доста по-подходящо за този вид дейности, както за снимане, така и за гмуркане. Видимостта е прекрасна, на места стига до 40 метра, пълно е с подводни обитатели, доста е красиво и подходящо за снимане на така наречените “over-under” или под/над композиции - т.е. под и над повърхността на водата. Бих препоръчал за снимане в комбинация с плажуване о.Тасос. Източната част на острова, която е по-скалиста, има доста заливи и плажове, съчетано с рифове и скали. Особено препоръчвам така наречения Мраморен плаж - той се намира на североизточната част на острова. Това е един плаж от съвсем ситни мраморни камъчета, където водата е тюркоазено-зелена, усещането е все едно си на курорт на Малдивите, а всъщност си съвсем близо до нашето черноморие.
А къде би искал да отидеш да снимаш?
Едното място е Червено море в Египет. То е класическото място, където всеки подводен фотограф трябва да отиде да снима, морето с най-много подводни обитатели и всеобщо признато за най-красивото море за дайвинг, снимане, шнорхелинг и т.н. Другото място, което ми е мечта, е Нова Каледония. Това е френска територия, която се намира вдясно от Австралия и е място, където могат да се срещнат абсолютно всички видове подводни обитатели - акули, манти, китове и т.н - невероятно екзотично и красиво местенце.
Как смяташ, възможно ли е от хоби за ограничен кръг хора подводната фотография да се превърне в нещо като туристическа атракция, дори и при нас?
На екзотичните места - Индонезия, Филипините, Тайланд, Соломоновите острови и т.н., има цели курорти, които са свързани именно с подводната фотография. Тя е много разпространена в световен мащаб, особено в Европа – например италианската школа, и в Северна Америка - американската. Хората са предимно водолази и обикалят целия свят, за да снимат. Влизат във водата с лодки или корабчета, цял ден снимат - правят по 3-4 влизания, включително и нощно, прибират се в курорта, хапват, спят и на другия ден пак снимане. Това им е почивката и курортите са насочени точно към тази цел. В България би могло да се направи такова нещо, но на някои определени места по нашето черноморие, където да не се допускат други туристи, а да е насочено точно към този вид дейност.
Смяташ ли, че подводната фотография е още една причина някой да дойде на българското черноморие?
Да, разбира се. Много от чужденците, които снимат на екзотични места, отиват с цел да снимат една определена рибка по определен начин. Цялата екскурзия е насочена към това, фотографът отива с няколко фотоапарата, има помощник водолаз, който държи единия фотоапарат, наема се така нареченият шерп или някой местен, който с една пръчица рови по рифовете и търси конкретния вид рибка. За съжаление това хоби, подводната фотография, е много силно развито в другите държави, дори има хора, които си купуват лодки или малки корабчета, и обикалят света само с тази цел - да снимат под водата. Почти всички видове обитатели, които ги има в Черно море, се срещат и в другите морета, но специално ландшафтът и този вид мъхести водорасли, които цъфтят лятото на юг, почти не се срещат в нито едно море, мисля че само някъде в Австралия и по езерата се срещат. За снимане на тези водорасли съчетано с подводни обитатели - пасаж рибки, нашето черноморие е много подходяща дестинация и мисля, че това би било доста добра реклама.
Чуйте цялото интервю на Иван Симеонов с Тодор Димитров в звуковия файл:
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Това каза Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Занимава се също с експертизи по компютърна криминалистика към Съда и..
Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. Съвсем скоро на 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде..
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..