Специалисти от САЩ са разработили роботизирано хапче, което може да се движи между стомашните камери на кравите и да "докладва" за здравословното им състояние, съобщава "Енджиниър", цитиран от БТА.
Прототипното устройство е направено от полимери и има шест крачета, позволяващи му да маневрира между четирите стомашни отделения. Вградените в него сензори "докладват" за стомашното здраве, като данните се предават до приемник, който животното носи на шията си.
Разработчиците от университета "Пардю" смятат, че ако се прилага в цели стада и се комбинира със софтуер и изкуствен интелект, роботизираното хапче може да доведе до по-добри селскостопански практики и до повишаване на продуктивността.
Ръководителят на изследванията по роботика Ричард Войлс работи с други изследователи, включително специалисти по животните, проучвайки нова методология за движение на роботите. Средата, в която ще работят, изисква роботизираните хапчета да имат ниска мощност и да разчитат на външно възприятие, захранване и презареждане.
С помощта на подобни роботи фермерите могат да определят болестите в стадото, като елиминират необходимостта от лечение на голям брой животни с антибиотици. Подобряването на здравето на цялото стадо оказва поразителни ефекти върху производителността, от което произтичат ползи и за околната среда, като например намаляването на отделяния от животните метан, допълва специалистът.
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните години се..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..