Основната функция на пространството в центъра на Варна, известно като "Дупката", трябва да бъде обществена. Това показа допитването, в което участваха 134-а експерти и 3124 граждани. Според участниците в анкетата там не трябва да има жилищни сгради или търговски обекти, а многофункционален културен център с внимателно експониране на археологията.
Данните от проучването, проведено по инициатива на Община Варна и преминало под мотото „Да излезем от Дупката“, бяха представени днес.
Общо предложенията на експертите за бъдещето на пространството са над 35, сред които обществено пространство, мултифункционален център, парк, бизнес център, амфитеатър, концертна зала, спортна зала, експониране на археологическите разкопки и други. Анкета бе достъпна на платформата www.ideavarna.com до 20-ти септември.
„Чудесно е, че анкетата предизвика такъв голям обществен отзвук. Благодаря на всички, които се включиха, както и на всички доброволци. Личното ми мнение е, че това място може да съчетае една многофункционална, културна субстанция, която да събира варненци. Убеден съм, че идеите на хората могат да бъдат много хармонично съчетани. Явно е, че варненци отчитат обществената значимост и ценност на това място и искат то да бъде част от обществения живот на града. Тези идеи ще бъдат взети предвид, когато се формира заданието за провеждането на международен конкурс - така, както г-н кмета вече няколко пъти обявява това. Вярвам, че до края на годината заданието трябва да бъде готово, а в конкурса отново ще се включат най-добрите архитектурни бюра от цял свят, както стана с международния конкурс за библиотеката“, коментира главният архитект Виктор Бузев (в прикачения звуков файл чуйте какво каза арх. Бузев пред Даниела Стойнова).
Какво казват експертите:
Относно височините:
34,3% Застрояване до нивото на бул. „Княз Борис I“;
26,3% Застрояване, съобразено с височината на околните сгради –паметници на културата;
20,4% Свободно пространство, без застрояване;
19% Без ограничение във височините;
Относно плътността:
30,7% Свободно пространство, без застрояване;
18,2% Минимално застрояване – до 20%;
43,8% Застрояване до 50%;
7,3% Максимално застрояване;
Отговорност за пространството:
32,8% Община Варна, главен архитект;
31,4% Специалисти от областта на архитектурата;
3,6% Специалисти от областта на културата;
2,2% Специалисти от областта на историята;
28,5% Други
Неподходящи функции за пространството:
58,9% от експертите са категорични, че там не може да има мол, 27,1% - не искат паркинг.
28,8% от гражданите не искат на мястото да има търговски обект, мол, 21,4% - не искат паркинг. Общото мнение е срещу изграждане на жилищни, бизнес офиси и административни сгради.
„Имаме много категоричен отхвърлен отговор – търговски център тип мол. Тава е своеобразен парадокс, тъй като знаете, че предназначението на терена през 80-те години е било точно за търговски дом. В момента и граждани, и експерти смятат, че в никакъв случай това не трябва да се случва“, коментира социологът. Той обясни, че идеите за паркинг, хотел, заведения, жилищна или бизнес сграда също не се приемат добре сред анкетираните.
За какво е подходящо пространството в Дупката?
В топ 3 от предложенията на експертите са многофункционален културен център – изложбена зала, галерия, опера; експониране на археологията; обществено пространство – парк, площад.
В топ 3 от предложенията на гражданите – обществено пространство, парк, площад; амфитеатър; мултифункционален културен център.
Т. нар. Дупка е терен в центъра на Варна, заключен между булевард "Княз Борис I" и ул. "Княз Александър Батенберг", ул. "Воден" и ул. “Архимандрит Филарет". Тя се появява в края на 80-те години, след като местната власт събаря няколко къщи със статут на паметници на културата с идея на мястото им да бъде построен Търговски дом. В процеса на работа обаче били открити археологически пластове – част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост. Подобни останки не са установени на други места в стария град. Пак на същото място са налични и руини от сгради от късната античност – IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Извън разкопаното пространство, но кореспондиращи с описаните старини, са открити и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.
През 1989 г. комисия към Националния институт за паметници на културата (НИПК) излиза с категорично становище, че разкритите древни останки са уникални както за града, така и в национален мащаб. Препоръката е съхранението им да бъде на място, тъй като преместването им би било пагубно за тях. Тази позиция довела до спиране на проекта за изграждане на Търговския дом. Оттогава това място в сърцето на археологическия резерват „Античен град Одесос - Варна” е останало като грозна дупка в центъра на града.
22-годишен неправоспособен водач е задържан от служители на Районното управление в Провадия, след като е бил с прян за проверка в град Дългопол, при която чрез технически средства "Дръг тест 5000" и "Алко тест дрегер" е установено, че той управлява моторното превозно средство, което не е негова собственост, след употреба амфетамин и на 2,29 промила..
МВР арестува още трима души поради участие в погрома пред сградата на Европейската комисия в София. Протестът бе организиран от "Възраждане". До момента има 10 задържани. Двама от тях бяха пуснати на свобода заради депутатския си имунитет. Срещу петима има повдигнати обвинения за хулигански прояви с особен цинизъм - един от тях е на 17 години. Освен..
Електрически стълб от тролейбусния транспорт във Варна е паднал по-рано днес върху лек автомобил, който се е движел по пътното платно. Шофьорът не е пострадал. Движението на тролейбусите е временно преустановено. Инцидентът е станал около 5 часа тази сутрин, а към този час стълбът вече е премахнат от пътното платно.
Националният съвет за тристранно сътрудничество провежда извънредно заседание днес в Гранитната зала в сградата на Министерския съвет. Сред основните теми в дневния ред на заседанието са заложени да бъдат обсъжданията на проекти на закони за социалната и здравната политика на страната за 2025 година. Те включват Закона за бюджета на..
На 24.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на гр. ВАРНА; СВЕТИ НИКОЛА гр. ВАРНА; ул. Д-Р СТОЯН ЗЛАТАРОВ, М-СТ СВ.НИКОЛА. На 24.02.2025, от 8:00 до 17:00 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са..
„Възраждане“ започва подготовката на протести в цялата страна с искане за запазване на българския лев. Това обяви на пресконференция във Варна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той призова българите към гражданско неподчинение. Лидерът на партията уточни, че се гордее с всички, които са се включили в протеста в София, който - по..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. В него се казва, че..