Възможностите за участие на гражданите в управлението на средствата от еврофондовете 2021 – 2027 г. са тема на международния форум „Граждански пространства“ във Варна. Граждански активисти от България, Румъния, Унгария, Словакия, Полша и Чехия ще разкажат за предизвикателствата пред участието на граждански организации в оперативните програми в своите страни.
На форума стана ясно, че средствата за България за следващия програмен период ще са с близо 20 % повече, а основните теми ще са иновации, обучение и интелигентен растеж.
Сред иновациите са и технологиите за производство на зелена енергия, която е и безопасна енергетика. Но у нас се говори, че това ще е загуба на работни места, действащи мощности и инвестиции. Необходимо е да се разяснява, че новата енергетика, отново е инвестиции и работни места, смята Петко Ковачев от Института за зелена политика.
В ЕС, пък и страни като САЩ, Китай или Индия виждаме посоката – развитие към зелена и безопасна енергетика. А у нас се говори, че това ще е загуба на работни места, действащи мощности и инвестиции. Необходимо е да се разяснява, че новата енергетика , която идва отново е инвестиции и работни места. Тоест тезата е как да заменим безболезнено едни работни места, които дават замърсяваща продукция, макари необходима, с други, които ще дадат същата тази продукция – енергията, но чиста безопасна и т.н. Този въпрос е чисто икономически. Исторически погледнато всяка стара индустрия се е съпротивлявала на промените.
Свободния пазар на електроенергия не допринесе ли за увеличаване на производството на зелената енергия у нас?
Не, защото както и много други неща, които трябваше да въведем, го направихме по български. Изобщо въвеждането на зелена енергия беше направено по български. То не беше направено за малките производители за собствени нужди, които да продават и купуват, съответно излишъците или недостатъчната енергия. А просто се създадоха едни големи централи – солари или на вятър. За да имаме пазар, който да допринесе за увеличаване дела на зелената енергия, просто трябва да прекопираме някои действащи моделе и да не се правим на откриватели. Например за мен една от най-добрите електроекергийни борси в Европа е Nord Pool, която обединява Скандинавия плюс Естония и Латвия. Това е пазар, какво се случва на който може да виждате в интернет. Там на 10 мин. се актуализира как се движат потоци и цени. Но това, което буди учудване е защо управляващите, които виждат тенденциите, не работят така че държавата да върви напред в тази посока?
Цялото интервю чуйте в звуковия файл:Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..