Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Ковачев: Въвеждането на зелена енергия не беше направено за малките производители

Възможностите за участие на гражданите в управлението на средствата от еврофондовете 2021 – 2027 г. са тема на международния форум „Граждански пространства“ във Варна. Граждански активисти от България, Румъния, Унгария, Словакия, Полша и Чехия ще разкажат за предизвикателствата пред участието на граждански организации в оперативните програми в своите страни.

На форума стана ясно, че средствата за България за следващия програмен период ще са с близо 20 % повече, а основните теми ще са иновации, обучение и интелигентен растеж.

Сред иновациите са и технологиите за производство на зелена енергия, която е и безопасна енергетика. Но у нас се говори, че това ще е загуба на работни места, действащи мощности и инвестиции. Необходимо е да се разяснява, че новата енергетика, отново е инвестиции и работни места, смята Петко Ковачев от Института за зелена политика.

В ЕС, пък и страни като САЩ, Китай или Индия виждаме посоката – развитие към зелена и безопасна енергетика. А у нас се говори, че това ще е загуба на работни места, действащи мощности и инвестиции. Необходимо е да се разяснява, че новата енергетика , която идва отново е инвестиции и работни места. Тоест тезата е как да заменим безболезнено едни работни места, които дават замърсяваща продукция, макари необходима, с други, които ще дадат същата тази продукция – енергията, но чиста безопасна и т.н. Този въпрос е чисто икономически. Исторически погледнато всяка стара индустрия се е съпротивлявала на промените.

Свободния пазар на електроенергия не допринесе ли за увеличаване на производството на зелената енергия у нас?

Не, защото както и много други неща, които трябваше да въведем, го направихме по български. Изобщо въвеждането на зелена енергия беше направено по български. То не беше направено за малките производители за собствени нужди, които да продават и купуват, съответно излишъците или недостатъчната енергия. А просто се създадоха едни големи централи – солари или на вятър. За да имаме пазар, който да допринесе за увеличаване дела на зелената енергия, просто трябва да прекопираме някои действащи моделе и да не се правим на откриватели. Например за мен една от най-добрите електроекергийни борси в Европа е Nord Pool, която обединява Скандинавия плюс Естония и Латвия. Това е пазар, какво се случва на който може да виждате в интернет. Там на 10 мин. се актуализира как се движат потоци и цени. Но това, което буди учудване е защо управляващите, които виждат тенденциите, не работят така че държавата да върви напред в тази посока?

Цялото интервю чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..

публикувано на 04.02.25 в 19:00
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05