Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нина Николина: Обичам да се хвърлям надълбоко, защото там са съкровищата

| обновено на 05.11.19 в 12:43

Харесвам местата, където е съхранена атмосферата и отломки от различни епохи. Непрекъснато съм с фотоапарат. Опитвам се да запечатам и предам на хората неповторимата атмосфера. В крайна сметка, това е една от възможностите човек да остави нещо след себе си. Добре е всеки да има този стремеж и да го следва.

Завършила съм специалност „контрабас“ в Плевенското музикално училище.

Майка ми е музикант и започнах да свиря на флейта. Но този инструмент не ми беше на сърцето. Възползвах се от възможността да се насоча към контрабаса, когато откриха такава специалност в училището. Аз бях единствената, която пожела да учи този инструмент. Избрах си го съвсем по детски. Моите родители ми купиха инструмент, но в училището нямаше такава база. Трябваше да си го нося от къщи за учебните занятия. Беше много смешно, защото майка ми, като ме погледнеше от балкона, ми казваше „виждам само как се движи един контрабас – човек няма“. Но това може би възпита в мен любовта към класическите инструменти.

Другата ми голяма любов е фолклора.

Той вдъхновява художници, композитори, изпълнители и води до създаването на шедьоври във всички изкуства. Любовта към фолклора у мен се зароди от майка ми, която е фолклорист. Аз, от своя страна, се опитвам да предам тази любов и традиция на поколенията, защото това са нашите корени. Лично имам специално отношение към шопската фолклорна област. Още в училище бях известна с това и затова ми сложиха прякор „шопчето“. В шопския фолклор има специфично трептене на гласа, което се усеща като нещо нереално. Често на концерти, особено в чужбина, са идвали да ме пипнат дали наистина пея или няма някаква машина.

С Калин Вельов се познаваме още, когато бяхме при Слави Трифонов.

После той отиде да се усъвършенства в Холандия. Като се върна, реализирахме няколко общи проекта, докато стигнем до сега. Той е железен професионалист. С него работим много добре, независимо, че често спорим. С Ясен Велчев също се познаваме отдавна – още, когато бяха с Любо Киров и група „Те“. С него правихме един съвместен концерт в Лондон – в легендарната зала „Астория“ – като дуо и оттогава се харесахме и работим съвместно. С него уловихме типичното worldmusic звучене. С Таня Първанова, с която сме съученички от плевенското училище, като солист на хор „Филип Кутев“ успява да ми помогне да пресъздадем атмосферата на автентичното фолклорно звучене.

От известно време все повече се интересувам от българската носия.

Вече имам доста богата колекция. Част от нея демонстрирам и на концертите си. Така нашата традиция оживява. Моята майка, която е от капанския край (Разград и Търговище) ми е показвала отделните елементи в носията, които показват различните фази човешкия живот.

В музиката се опитвам да смеся естетиката на различни стилове и традиции.

Създавам такава среда, при която всеки от тях участва пълноценно, а не само като орнамент. От друга страна, тази приемственост, която съществуваше преди липсва. Няма ги бабите, но в библиотеките е останало голямо богатство. За съжаление не е от първа ръка, но важното е, че го има.

Високо ценя и това, което прави Камен Донев.

Още повече лично участвах в спектакъла му „За народното творчество“. Той е един от тези будители и пазители на традициите ни. Неговият баща е дългогодишен ръководител на Ансамбъл „Найден Киров“ в Русе. Когато си израснал в такава среда, ти боравиш естетически чисто с всичко.

За разлика от страха ми към водата, в живота обичам да се хвърлям надълбоко, защото там са съкровищата.

На мен ми се откриват по най-невероятен начин, прескачайки в различни изкуства. Като например филма „Белгийският крал“, с който посетих много големи филмови фестивали, а само преди няколко месеца режисьорката Джесика Удуърд ме покани да заснемем и продължението. И така в един момент се оказах на една сцена с Джералдин Чаплин…

В действителност, червения килим на кинофестивала във Венеция е нещо много хубаво, но преживяването не може да се сравни с това, което изпитвам от една пълноценна репетиция с оркестъра на Русенска филхармония или на концерт. Съвкупността на фолклора с класическите инструменти ме прави истински щастлива.

В чужбина винаги е хубаво, защото е чисто.

Със съпруга ми живяхме известно време във Франция. Но и нещо винаги те тегли насам, защото си свързан с корена. С децата си се стремя да не ги поучавам, защото рано или късно те ще заприличат на нас. Така е и с майка ми. Често се случва да благодаря за това, което ми е предала като светоусещане.

Записа Диана Димитрова


ЕТНО, ОПЕРА И ДЖАЗ В КОНЦЕРТА „КЛАСИКА И СЪВРЕМЕННОСТ“

9 ноември, събота, 19:00 часа, ФКЦ – Варна

Нина Николина

Русенска Филхармония

Диригент Георги Милтиядов

Калин Вельов - барабани и перкусии

Мартин Ташев - тромпет и вокал

Ясен Велчев – клавишни

Таня Първанова - вокал

Със специалното участие на Даниела Караиванова (сопран) и Борис Луков(тенор) - солисти на Държавна опера - Русе




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30