Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

34-та международна конференция "Строително предприемачество и недвижима собственост" във Варна

Икономическият университет във Варна е домакин на 34-ата Международна научно-практическа конференция „Строително предприемачество и недвижима собственост“. Научният форум се организира от Катедра „Икономика и управление на строителството“  и тази година е посветен на 100-годишнината от създаването на университета.

„Тази конференция е традиция, която ние ревниво пазим. Сборникът с докладите тази година ще бъде издаден единствено и само в електронен вид. Това ще бъде за първи път тази година, следвайки изцяло политиката на новото ръководство за дигитализация на процесите“, съобщи доц. д-р Божидар Чапаров, ръководител катедра „Икономика и управление на строителството“ в ИУ-Варна:

23 доклада са включени в тазгодишната конференция. Сред участниците и гостите в научния форум са представители от Румъния, Полша, Русия, Германия и Франция.

Във форума участие вземат представители на академичната общност от Икономически университет – Варна, Университета за национално и световно стопанство, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, Санкт-Петербургския държавен икономически университет – Русия, Петербургския държавен университет по пътища и съобщения „Император Александър I“ – Русия, Московския регионален социално-икономически институт – Русия, Московския градски педагогически университет, Технически университет – Молдова, както и специалисти от публичната администрация и бизнеса.

Влиянието на различни фактори върху равнището на наемните цени на Варна е тема на доклада на гл. ас. д-р Яна Стоенчева от Университета за национално и световно стопанство:

Благоприятни условия за развитието на сектор „Строителство“, и то по отношение на жилищното строителство, се наблюдават от 2015 година до днес, акцентира от своя страна гл. ас. д-р Николинка Игнатова, преподавател в Катедра „Недвижима собственост“ в УНСС:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Аварирал тир затвори пътя Варна - Добрич на Аксаковска панорама

Усложнява се пътната обстановка във Варненско. Пътят Варна - Добрич е затворен поради аварирал ТИР в района на Аксаковска панорама. Специализирана техника работи на терена на произшествието, за да бъде извлечен тежкият камион. Очаква се до час пътят да бъде отворен за движение, съобщават от Областна администрация.  Към 21 часа пътят е още затворен..

публикувано на 17.02.25 в 20:28

Няколко аксаковски села останаха без ток заради скъсан далекопровод

В община Аксаково град Игнатиево и селата Припек, Слънчево, Доброглед са без ток поради скъсан далекопровод. По всяка вероятност без ток е и с. Баново, община Суворово ( захранва се от същия далекопровод) работи се по отстраняване на аварията. Втори скъсан далекопровод  пък остави на тъмно селата Въглен и Яребична.

публикувано на 17.02.25 в 19:56

До края на месеца България ще поиска конвергентните доклади от ЕК

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за..

публикувано на 17.02.25 в 19:28
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Трябват промени в учебните програми по математика, децата не могат да я прилагат в живота

Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция".  Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се..

публикувано на 17.02.25 в 19:15
Снимката е илюстративна.

Водачите в Добричка област да тръгват на път подготвени и да спазват правилата за движение

От Националния институт по хидрология и метеорология издават предупреждение от първа и втора степен за поледица на територията на общините в областта, с изключение на трите морски – Шабла, Каварна и Балчик. Заместник областният управител Живко Желязков отправя апел към жителите на област Добрич да бъдат внимателни при пътуване, да тръгват с подготвени..

публикувано на 17.02.25 в 17:22

Ограничават паркирането върху потенциално опасен подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Предприемат се мерки по ограничаване на паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на подземни гаражи. Това стана ясно на днешната оперативна среща при кмета на Варна Благомир Коцев. В кметство "Одесос" са..

публикувано на 17.02.25 в 17:11

Близо 400 вейпа с дрога са иззети във Варна от януари, хванати са и 10-годишни деца

От началото на годината досега от Областната дирекция на МВР във Варна са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество и 192 милилитра течност,  съдържаща канабиноиди, образувани са четири досъдебни производства, през миналата година образуваните досъдебни производства са две, а иззетите капсули с течност, съдържаща..

публикувано на 17.02.25 в 16:05